Máte v plánu renovovat kuchyň a nemůžete se rozhodnout, jak jí pojmout? Omrzely vás už zažité standardy a máte chuť vyzkoušet něco zcela nového, neokoukaného? Pak zkuste čerpat inspiraci od kuchyněJaponců. Jaké kuchyně si v této souvislosti vlastně představit?

Nejspíš vám v hlavě hned vyskočí hodně lidí, chaos a megalopole Tokio (Tôkyô). Rovněž dokonalá technologie a sushi, kterým je Japonsko proslulé. To vše je fakt, ovšem ještě něčím speciálním se Japonci vyznačují – tím je vytříbené cítění pro design a minimalismus. Ovšem jen těžko říci, zda si v něm libují schválně, nebo je přiměla touha po prostoru, kterého není mnohokrát nazbyt. Pravdou zůstává, že v minimalisticky zařízené kuchyni se rozhodně nebudete cítit, jako sardinky v konzervě. Naopak nabízí vzdušnost, čistotu a praktickou stránku věci. Existuje jedno psané pravidlo: méně mnohdy znamená více.

Do kuchyně jen jednoho pomocníka

Donedávna se tradovalo, že všichni pomocníci musí být v kuchyni po ruce. Takže pracovní deska připomínala výstavu mixérů, odšťavňovačů, varných konvic, kráječů, kořenek. To vše bezpochyby zabírá místo a je vystaveno mastnotě a prachu. Přemýšleli jste někdy nad tím, zda všechny ty krámy využíváte skutečně každý den? Dnes není žádný problém sehnat jediného pomocníka, který zastane úlohu několika naráz. Multifunkční roboti ušetří prostor a zastanou práci několika kuchyňských spotřebičů. Mimo to, že vám ušetří mnoho místa, jsou i levnější. Jen si zkuste spočítat všechny ty jednotlivé kousky.

Hodně místa a málo zbytečností

V čem tedy spočívá pravé kouzlo minimalizmu? Dostatečný prostor a co nejméně zbytečných prvků. Dále sem patříKuchyňě minimalistického směru vkusné kombinace, elegantní linie a méně použitých barev. Minimalistická, moderní kuchyň inspirovaná Japonci nevypadá rozhodně, jako cirkusové šapitó a nese se v duchu tradičních barev: šedé, černé a samozřejmě bílé. Díky menšímu počtu zbytečných dekorací vyniknou tvary i kvalita kuchyňského nábytku. Zapomenout nesmíme na přírodní materiály, kde prim hraje bambus a dřevo, na jehož eleganci a unikátní charakter nedají Japonci dopustit. Co je ještě zvláštního na tomto stylu? Nevšední spojení dřeva a kovu, dva rozdílné materiály, které přesto fungují v naprosté harmonii a navzájem se doplňují.

Fotografie publikována se svolením Maggie Smith, Vichaya Kiatying-Angsulee Photography/FreeDigitalPhotos.net