Kvalitní řemeslníci – nedostatkové zboží

Přemýšlíte nad budoucností svých dětí a nevíte, kam na studia je poslat? Jenže, co když vaše dítě Kvalitní řemeslníci – nedostatkové zbožínechce trávit dalších x let studováním? Nemějte mu to za zlé! Skvělou budoucnost nezaručují pouze vysoké školy.

Statistiky dokazují, že odborných řemeslných prací rapidně ubývá. Přichází opět doba, kdy se cenilo zlatých českých rukou. Ve většině případů si dobrý řemeslník dokáže vydělat víc, než student s vysokoškolským titulem.

Nejen s titulu je člověk živ

Před několika lety nastal rozvoj soukromých vysokých škol a díky tomu má dnes titul kdekdo. Dokonce i ti, kteří o něj v nejmenším nestojí, a zvolený studijní obor je nebaví. Rodiče jsou však jiného názoru přesto, že úspěšné dokončení studií nezaručuje, že se v dané oblasti absolvent uchytí.

Když se nad tím zamyslíte, určitě nám dáte za pravdu, že najít dnes dobré krejčovství, zámečnictví, auto-dílnu či řeznictví dá zabrat. Zatímco bez asistentky ředitele přežijeme, bez pekaře to půjde jen těžko. V dobách minulých se dělnických profesí hodně považovalo. Vidět dnes někoho v montérkách nám připadá divné. Pravdou zůstává, že bez těchto profesí se neobejdeme, jenže lidí, kteří odvedou kvalitně řemeslnou práci, rychle ubývá.

Proč jsou řemeslníci nedoceněni?

Existují velkoobchodní sítě, jež nabízejí poměrně levně všelijaký sortiment služeb. S tím úzce souvisí i nízká kvalita odvedené práce. Díky směšným cenám vládne přesvědčení, že řemeslo již není ceněné tak, jako tomu bylo v minulosti. Ovšem nenechte se zmýlit. Zákazník, který díky nekompetentní osobě utrpí finanční či psychickou ztrátu si příště rozmyslí, kam půjde a neváhá vynaložit vyšší finanční částku za dobře odvedenou práci od profesionála.

K oborům, které si v posledních letech získaly popularitu, patří například řeznictví. Sehnat kvalitního řezníka, který se vyzná, není tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Přípravě budoucích kvalitních řezníků se věnuje Střední odborné učiliště potravinářské v Písnici, které mimo oborů kuchaře-číšníka, každoročně otevírá i obor řezník. Učiliště jsou bohužel mnohdy podceňovaná, přesto jsou pro budoucí uplatnění studentů, nejefektivnější.

Výhody, které přinášejí řemeslné práce

Výuka se střídá pravidelně s praxí. Právě praxe bývá u hledání zaměstnání po studiích kamenem úrazů. Student takto přijde do kontaktu s praxí už od prvního ročníku. Navíc získává kontakty na místa, kde praxi dělal, což mu rozšiřuje možnosti nalézt rychleji zaměstnání v budoucnu nebo alespoň získat kladné hodnocení. Lépe zvolené řemeslo podle představ než titul bez následného uplatnění.

Žáci mají možnost účastnit se kulinářských festivalů a dalších zajímavých akcí či výměnnou zahraniční praxi v Německu. Nevíte-li stále, kterým směrem své dítě popostrčit, možná začněte uvažovat o jednom z gastronomických oborů. Mají poměrně vysokou uplatnitelnost. Pravděpodobně se budete muset vzdát snu o doktorském či právnickém vzdělání, na stranu druhou dáte svému potomku možnost volby a šanci zařídit si budoucí život podle svých vlastních snů.

Obrázek: pixabay.com

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.