Slyšeli jste už někdy o zánětu dásní a paradontóze? Určitě ano, protože vedle zubního kazu bývají další velmi častou příčinou vypadnutí zubu. Naštěstí proti nim lze účinně bojovat správnou hygienou dutiny ústní, do níž by měla spadat i pravidelná návštěva dentální hygienistky.

Dentální hygiena nicméně není zdaleka jenom o tom, že vám odborník krásně vyčistí zuby a zbaví je nečistot, zubního kamene a zubního plaku. Naučíte se zde také zuby správně čistit, seznámíte se s nejrůznějšími pomůckami péče o zuby a naučíte se je používat. Pomohou vám i vybrat správnou velikost mezizubního kartáčku a vhodně zvolit typ zubní niti.

Kvalitní dentální hygiena má i „bělicí“ efet

zuby - dentální hygiena

Jednou z klinik, která se zabývá dentální hygienou v Praze, je klinika plastické chirurgie a estetické stomatologie Brandeis Clinic. O zoubky se tu pacientům stará Mgr. Markéta Pavlovičová. „Až 99% procent lidí, kteří ke mně přijdou na vstupní prohlídku, trpí zánětem dásní,“ vysvětluje. Zánět dásní přitom může být příčinou úplné ztráty zubu! Na dentální hygienu byste si tedy udělat čas.

Podívejte se na video o dentální hygieně:

Fakta o zánětu dásní

  • Gingivitidou trpí většina dospělých
  • Vzniká kvůli špatné či nedostatečné zubní hygieně: zuby si klidně můžete čistit třikrát denně, pokud máte ale špatnou techniku, před gingivitidou vás to nezachrání
  • Mezi první projevy patří mírná citlivost či krvácení dásní při čištění zubů
  • Když se zánět dásní neléčí, může plynule přejít do paradontózy
  • Při paradontóze dochází k ústupu dásní a kosti kolem zubu
  • Ve vážných případech se zub viklá a rotuje kolem své osy, může i vypadnout

Hodinka a půl na křesle

Vstupní prohlídka u dentální hygienistky trvá devadesát minut a konkrétní postupy vychází z individuálních aktuálních potřeb pacienta.

Na Brandeis Clinic sestává profesionální čištění zubů z těchto základních metod:

  • Ultrazvukové odstranění zubního kamene
  • Čištění povrchu zubů s využitím proudu vody, vzduchu a mikročástic Air-flow
  • Fluoridace, která zabraňuje úbytku vápníku v zubní sklovině, a zub tak chrání před poškozením bakteriemi a kyselinami

Dentální hygiena tedy dokáže vylepšit nejen vzhled chrupu, ale pomáhá i po stránce zdravotní. Domluvte si proto nezávaznou konzultaci s dentální hygienistkou na pražské klinice plastické chirurgie a estetické stomatologie Brandeis Clinic, Králodvorská 13, Praha 1 (vchod na kliniku hned za OD Kotva), tel.: +420 226 291 640, email: info@brandeisclinic.cz.