LajkaKdo by neznal příběh prvního zvířete, které odletělo do vesmíru. Je tomu více než 50 let, kdy se Lajčiny packy naposledy dotkly zemského povrchu. Vyslání Lajky do vesmíru se mělo odehrát 3.11.1957 k oslavám Velké říjnové revoluce. Celá „akce“ byla naplánována velmi narychlo,  musel vzniknout náhradní plán a vědci měli pouhé 4 týdny na sestrojení mnohem složitějšího stroje než byl legendární Sputnik 1.

Obyčejná fenka z moskevských ulic

Málokdo ví, že se Lajka původně jmenovala Kudryavka. Světoznámé pojmenování „Lajka“ vzniklo díky jejímu plemenu husky – rusky lajka. Lajka žila potulným způsobem života v ulicích Moskvy. Často hladověla, byla zvyklá na nepříjemnou zimu a velice ztížené podmínky. Možná proto se stala prvním zvířecím návštěvníkem vesmíru – měla všechny potřebné předpoklady stát se významnou členkou psích kosmonautů

Jednosměrná cesta

3. listopad 1957 se stal pro odvážnou Lajku osudným. Ačkoli z toho fenka nemohla mít sebemenší rozum a nevěděla, že se jejímu jménu a hrdinskému činu jednou dostane takové popularity, odletěla do vesmíru – ovšem bez cesty zpět. Návrat Lajky nebyl nikdy plánován. Vesmírná loď nebyla schopna vrátit se zpátky na zem – ani na to nebyla konstruována. Několik let bylo světu tvrzeno, že Lajka měla dostatek kyslíku na celý týden a že zemřela naprosto bezbolestně. Dalším tvrzením bylo, že Lajka měla ve vesmíru přežít celých 10 dní a poté sníst otrávené želé. Ovšem po více než čtyřiceti letech vyšlo najevo, že Lajčin psí život vyhasl již po 7 hodinách od startu – pravděpodobně na přehřátí organismu a nadměrný stres.

Jméno, které se zapsalo do dějin

I když Lajka ve vesmíru přežila jen několik málo hodin, stačilo to jako důkaz, že živé bytosti mohou cestovat do vesmíru. Těžko říct, jestli by se Lajka neměla lépe na studených moskevských ulicích – byla by jen jedním z mnoha toulavých psů, o které sice nikdo nemá sebemenší zájem,  ale žila by možná mnohem déle. Takhle si jméno Lajka budeme připomínat každého 3.listopadu – pro její krátký, ale odvážný život.

Fotografie: laika_mockup Author: FotoBart licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com