Vaginální problémyMokré plavky, sladkosti i užívání antibiotik – co mají společného? Patří mezi časté příčiny vaginálního zánětu, který zejména v letním období přivádí ženy do gynekologické ordinace. Co záněty způsobuje, jak je léčit a ještě lépe – vyvarovat se jim, si řekneme níže.

 Pro správnou diagnózu navštivte lékaře

Mezi nejčastější příznaky zánětu patří svědění a pálení sliznice, výtok a bolest v podbřišku. Pokud se již s těmito potížemi potýkáte, nemá cenu s léčbou otálet. Ideálním řešením je co nejdříve navštívit lékaře, který přesně určí příčinu vašich potíží a stanoví přesnou diagnózu. Mykózy a další vaginální záněty mají tendenci se vracet. Čím dříve začnete s léčbou, tím rychleji se potíží zbavíte a nebudete riskovat, že se u vás vyvine zánět chronický. Pokud si nejste jistá, zda se jedná o zánět, můžete si udělat test vaginálních potíží na ZenskeZanety.cz a zjistit, s jakým problémem se nejspíše potýkáte.

 Nejčastější rizika pro vznik zánětu

* Koupání v bazénu

Po koupání je vrchní část sliznice náchylnější k infekci. Chlór narušuje přirozenou vaginální mikroflóru, protože hubí část potřebných bakterií. Pokud dojde k přemnožení kvasinek, riziko zánětu stoupá.

* Dehydratace

Při nedostatečném pitném režimu dochází k zahuštění poševního hlenu a koncentraci kvasinek. Dopřejte si proto minimálně dva litry tekutin denně. Kofeinové nápoje a alkohol se však do celkového pitného režimu nezapočítávají.

* Nedostatečná nebo přehnaná hygiena

Nedostatečná hygiena může být příčinou vzniku zánětu. Avšak ani nadměrná hygiena není správným řešením. Časté mytí a zejména používání parfemovaných mýdel přispívají k nerovnováze poševního prostředí.

* Užívání antibiotik

Antibiotika hubí nejen škodlivé bakterie, ale také laktobacily, které jsou potřebné k udržení rovnováhy poševní mikroflóry. Příznivě proto působí právě užívání laktobacilů a probiotik.

* Nevhodné spodní prádlo

Neprodyšné a syntetické spodní prádlo byste alespoň v letních měsících měla vyměnit za materiály přírodní, nejlépe bavlnu.

Zázračné laktobacily

Laktobacily jsou bakterie, které zajišťují rovnováhu v poševním prostředí, přetvářejí cukry na kyselinu mléčnou, a tím zajišťují v pochvě kyselé pH 4,8. Kyselé prostředí brání v růstu choroboplodným mikroorganismům (kvasinky, bakterie). Pokud však dojde k úbytku prospěšných laktobacilů a přemnožení škodlivých mikroorganismů, riziko zánětu se zvyšuje.

Co dělat, pokud se záněty často opakují?

Pokud jsou vaše potíže opakované a mají stejnou příčinu, lze doporučit úpravu jídelníčku (méně cukru a sladkostí), vyhýbání se rizikovým faktorům (viz výše) a cílenou prevenci. Pro tento účel je vhodný například přípravek Feminella Vagi C ve formě vaginálních tablet. Vitamin C okyseluje vaginální sliznici a zabraňuje růstu nežádoucích škodlivých bakterií, a díky tomu pomáhá udržovat přirozené poševní prostředí.

Fotografie publikována se svolením Marin FreeDigitalPhotos.net