lampy do projektoruProjekční lampy jsou nepostradatelnou součástí každého datového či video projektoru. Pokud máte doma dataprojektor nebo o něm alespoň uvažujete, určitě už jste někdy slyšeli, že se jednou za čas musí vyměnit lampa v projektoru. Tak či tak je důležité o projektor správně pečovat. Jde o poměrně finančně nákladné zařízení a každý si přeje, aby mu lampa vydržela pokud možno, co nejdéle. Moderní projektory poskytují svým majitelům mnoho možností využití v různých oblastech života. Řada z nás si projektory pamatuje ze školy nebo různých školení a seminářů. Avšak dnes se již projektory využívají nejen v řadě firem, ale i v domácnostech.

Nepodceňujte funkci prachového filtru

Dnešní moderní projektory už nevyžadují tak velkou údržbu, jako tomu bylo dříve. Pro jejich dlouhou životnost a správnou funkci postačí čistit objektiv a vyměňovat prachový filtr projektoru. Pokud totiž zanedbáte péči prachového filtru, může se ucpat a blokovat správnou funkci projektoru. Se správnou péčí vám vydrží lampa svítit až 20.000 hodin. Avšak také velmi záleží na typu projektoru včetně samotné lampy. Zde platí to, co ostatně u každého výrobku. Se správnou péčí vydrží lampa mnohem déle. Pokud jste technicky i manuálně zruční zvládnete si lampu vyměnit sami. Avšak je vždy nutné přesně vědět, jaký typ i druh lampy zvolit.

Rozdělení lamp podle druhudataprojektor

Lampy se dělí na originální, alternativní a hybridní. Jak samotný název vypovídá, originální jsou stejné značky, od stejného výrobce a určeny přesně pro stejný typ projektoru. V tomto případě se nemůžete zmýlit, ale počítejte i s větší investicí – až několik tisíc korun. Pokud si chcete nějakou tu korunu ušetřit, můžete zvolit lampy alternativní či hybridní. Ty udělají stejnou službu, jako originální, ale za méně peněz. Lampy do projektorů dále rozdělujeme na ty, které mají modul nebo jsou bez modulu. To značí, že buď máte lampu v kompletní sestavě, nebo bez úchytu. Pokud si netroufáte do větších technických úprav, je lepší vyměnit lampu s celým modulem. Typy bez modulu se doporučují zákazníkům, kteří mají již nějakou zkušenost s výměnou světelných zdrojů. A tím to stále nekončí. Lampy se ještě dělí na LED lampy a UHP lampy. LED lampy mají v sobě zabudovány diody a UHP lampy obsahují rtuť.