vztahyZdravý vztah je takový, kde se cítíte dobře, posunuje vás dál a vy osobnostně rostete. Vzájemně se svým partnerem v sobě probouzíte vaše lepší „JÁ“. Existují však vztahy, které připomínají jízdu na horské dráze. Žádný vztah se nevyhne občasné hádce, ale je důležité, aby vyšlo opět slunce a necítili jsme se nijak frustrovaní. Pokud v člověku přetrvává pocit hněvu, křivdy a nepochopení, tak se to rádo vrací, jako bumerang. Partner vás možná štípne do zadečku, usměje se, pustíte si dobrý film a na chvíli, je to opět dobré. Při další hádce se však probudí ty špatné pocity, které jen uvnitř „dřímaly“. K těmto se přidají další negativní zkušenosti a takto to pokračuje dokolečka. Jak jsem psala, horská dráha. Jednou jste nahoře, podruhé zase dole. Je potřeba si položit otázku, co mi takový vztah dává? A proč, v takovém vztahu setrvávám, pokud se to opakuje stále v určitých intervalech?

Neustálé neshody v partnerském vztahu

Když se neshody ve vztahu opakují v pravidelných intervalech, tak to spíš člověka ubíjí, než nabíjí. Některé ženy uvádějí, že dokonce cítí, ke svému partnerovi po hádce tak silný odpor, že nejsou schopné se s ním milovat. Ve vztahu, se cítí unavené a mají chuť flirtovat s jinými muži, jako nějaký druh „satisfakce“. Na otázku, proč takového partnera neopustí, většinou neumí reagovat. Nebo odpoví, že se bojí samoty a ztráty finanční jistoty či kvůli dětem. Vdaná žena, má možnost navštívit se svým manželem poradnu, kde jim pomohou s řešením problémů. Pokud ji manžel nebije, nekonzumuje alkohol, nehraje automaty, tak si myslím, že mezery v komunikaci, stojí za to řešit. Pokud se jedná o pár, kde nejsou manželé, má smysl v takovém vztahu přetrvávat?

Jak to vidí odborníci

Dnes se nerodí děti pouze do rodin, které tvoří manželský pár. Proto doporučují, aby páry, ačkoliv se blíží padesátce, zkusili o vztah bojovat. Partnerské poradenství (tento výraz je vhodnější než terapie, neboť terapie, má dle psychologů jiné principy), může pomoci lidem v komunikaci, kde se dozví, co vlastně způsobuje to, že se dva lidé hádají. Psycholog může pomocí rozboru různých situací, partnerům vzájemně ukázat, co jejich vlastní způsob sdělování věcí, s jeho partnerem dělá a naopak. To je podle odborníků neocenitelná zkušenost, která je prospěšná pro oba zúčastněné. I pro jejich osobní rozvoj, ať už to s jejich partnerstvím dopadne jakkoliv.

Jinak princip párového poradce zní: pomohu vám zjistit, co je dobré pro váš vztah a může se stát, že nejlepší řešení pro pár, bude rozchod. I tam může být poradce prospěšný, neboť pomůže páru oprostit se od emocí. Zcela úplně to však nejde, nicméně vše probíhá tak nějak se ctí.

A jinak: v páru jde často o to, že dva lidé si prostě „musí něco dávat“. Bohužel někdy to, co mezi nimi proudí, není zrovna pozitivní. Vztah umírá v momentě, kdy mě ten druhý, už nedokáže ani naštvat.

Fotografie publikována se svolením artur84 Photography/FreeDigitalPhotos.net