ledová kávaProtože jsme v patách létu a už teď nám jarní sluníčko dokáže pěkně ohřát dny, jsme tu s receptem, který vás zaručeně osvěží. Ledovou kávu sice můžete koupit v obchodě, ale vždycky je lepší si ji udělat doma. Zaprvé do ní můžete dát své oblíbené ingredience a zadruhé je to levnější.

Rychle a snadno

Nejrychlejším způsobem je následující postup: Do libovolné sklenice dáte 1-2 lžičky rozpustné kávy (záleží na tom, jak silnou kávu chcete). Poté přidáte malé množství cukru (asi půl lžičky). Do sklenice přidáte trochu studené vody, asi tak do půlky sklenice, a společně to pořádně promíchejte (můžete si na pomoc vzít i šlehač). Až bude voda s kávou a cukrem dobře promíchaná a vytvoří malou pěnu, sklenici dolijte studeným mlékem. Místo mléka můžete zvolit i smetanu, ale ta je více kalorická. Na závěr můžete přidat i pár kostek ledu.

Alternativa ve formě ledu

Zajímavou formou, jak udělat rychle ledovou kávu je následující postup: Do sáčku na led nalijete místo studené vody kávu, kterou si předem uvaříme tak, jak ji máte rádi. Sáček pak jednoduše vložíte do mrazáku a až budete mít chuť na kávu, stačí si ze sáčku „vyloupnout“ jednu dvě kostky zmrzlé kávy, sklenici či hrníček následně dolít mlékem a káva je hotová!

Káva s alkoholem

Hotovou ledovou kávu můžete na závěr doplnit například čokoládou. Je dobré zvolit hořkou čokoládu, kterou rozvaříte a následně nalijete do již hotové kávy. Oblíbená ingredience, která se do ledové kávy přidává, je hlavně zmrzlina a šlehačka. Ale zvolit můžete také alkohol. Nejlepší je vaječný koňak. Pozor na velké množství alkoholu, to by vám v horkých dnech mohlo spíš uškodit. A pokud chcete zkusit více experimentovat, můžete zkusit přidat trošku skořice nebo vanilkového cukru. Už se vám sbíhají sliny?

Káva pro děti

Pokud děti naříkají, že chtějí také ledovou kávu, nemusíte jim ji nutně zakazovat. Lze totiž koupit káva bez kofeinu, se kterou můžete postupovat jako s kteroukoliv jinou kávou. Nebo můžete zvolit kávu bílou, kterou děti běžně pijí i ve školce k svačině.

Fotografie: Ice Coffee at Madge Cafe Iloilo Author: Constantine Agustin licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com