LetectvíTo, že se během světových válek válčilo s letadly, ví jistě každý ze školy. Muži létali s nejrůznějšími typy letadel, která se postupem času stávala dokonalejší. Zapomíná se ovšem na ženy pilotky, které slavily v letectví mnoho úspěchů i rekordů. Dnes se podíváme na příběh jedné americké pilotky.

Ženy v letectví Spojených států

Ve Spojených státech nastupovaly ženy do služby jako dobrovolnice, které neměly nárok na odměnu. Až v sedmdesátých letech se jich začalo doceňovat a v roce 2010 odměnil Americký kongres žijící pilotky Zlatou medailí, což je nejvyšší státní vyznamenání Spojených států amerických. Mnoho z žen, které si převzaly ocenění, byly staré babičky na invalidních vozících. Jen málo z nich byly doceněny ještě za jejich života, bezprostředně po válce.

Pilotka z Michiganu

Příběh jedné z pilotek, Nancy Harkness Love, začal v roce 1914, když se narodila v americkém Michiganu. A samotný příběh coby pilotky začíná až po svatbě. Společně se svým mužem založili leteckou společnost sídlící v Bostonu, kde sama dělala pilotku. Dokonce soutěžila v leteckých závodech, ale to pouze dvakrát. Poté, co byla Evropa zlomena druhou světovou válkou, pomohla najít 49 pilotek pro právě založenou společnost, jejímž úkolem bylo dostat letadla z výrobních faktorů na základny.

Nancy později během války pilotovala své vlastní letadlo. Stala se vedoucí žen coby pilotek. Pro nově vytvořenou polovojenskou leteckou organizaci WAFS (Women’s Auxiliary Ferrying Squadron). Nancy se stala velitelem. Později velila čtyřem různým perutím organizace WAFS. Následně se WAFS spojila s WFTD, organizací, kterou zastávala Jacqueline Cochran.

První uznání

Pod vedením Love si ženy vyzkoušely let téměř se všemi typy vojenských letadel během inventúry vojenských leteckých sil a jejich výsledky se ukázaly neuvěřitelnými. Nancy Love se kvalifikovala v 19 vojenských letadlech a stala se první ženou kvalifikovanou pro let posledními vojenskými letadly, včetně Douglas C-54 Skymaster nebo North American B-25 Mitchell, a byla první po boku Betty Gillies při letu Boeingem B-17 (Flying Fortress). Také prověřila P-51 Mustang, letoun, který byl nejžhavějším bojovníkem.

Válka skončila

Po válce získali s manželem současně rozdílná ocenění. On získal vojenskou medaili za vynikající službu Americe, ona získala leteckou medaili za to, že úspěšně vytrénovala přes 300 žen, které usedly do vojenských letounů.

Nancy zemřela na rakovinu v 62 letech. Nedožila se tak vojenského uznání jedné z organizací, kde působila. V roce 1996 byla uvedena do letecké a tankové organizace, v roce 1997 byla uvedena do ženské síně slávy v Michiganu a naposledy byla uvedena v roce 2005 do národní letecké síně slávy v Daytonu, Ohio. V Delawaru má dokonce svoji sochu.

Fotografie publikována se svolením Hin255 FreeDigitalPhotos.net