bombardérTvarem z boku může připomínat rybu, která na modrém nebi vypadá, jakoby plavala ve vodě. Také připomíná tělo malého ptáčka v letu. Nebo může připomínat mimozemskou loď. Přesto v něm létají lidé. Bombardér B-2 Spirit je nejdražší a nejmodernější bombardér současnosti. Je schopen nést dokonce i jaderné zbraně a tento smrtonosný náklad může dopravit kamkoliv na světě za krátkou dobu a přitom ho nikdo nebude moci zaměřit radarem. Téměř nikdo.

Historie

Tento bombardér byl tajně vyvíjen v osmdesátých letech minulého století. Oči veřejnosti jej spatřily až v roce 1988. Na světě by mělo být devatenáct aktivních strojů a jsou ve vlastnictví U. S. Air Force.

Je nadzvukový

Letoun B-2 je naplněný dokonalou elektronikou a tou nejmodernější počítačovou technikou, kterou běžný svět zná jen málo. To, jak je výjimečný, dokazuje také jeho cena, která se pohybuje okolo dvou miliard amerických dolarů.

Létá ve velkých výškách a v nádrži má palivo, které vystačí na vzdálenost 9600 km. Málokdo uvádí jeho maximální rychlost, která je nadprůměrná, ale podle některých zdrojů dosahuje stoj rychlosti až 1133 km/h, přičemž průměrně se uvádí rychlost 900-915 km/h.

My ho vidíme! 

Předností tohoto bombardéru je jeho neviditelnost na radarech. Je konstruován technologií stealth, díky které má možnost proniknout nad veškerá střežená území. Důležitým prvkem bombardéru B-2 je jeho konstrukce z uhlíkových kompozitů. Díky ní je počet vyzářených i odrážených zvukových, infračervených, optických i radarových signálů minimální a jeho povrch s nátěry je schopen absorbovat radarové paprsky.

My ovšem máme radar, který se jmenuje Věra. Věra je jedinečná v tom, že zachytí jakékoliv letadlo nebo radar a to s velkou přesností. Dokáže tak zachytit i nepolapitelný Spirit B-2. Přesto, že vidí neviditelné, je sama nezjistitelná žádným radarem.

Fotografie: Northrop Grumman B-2 Spirit AV-2, „Spirit of Arizona“ – 82-1067 Author: Christopher Ebdon licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com