Leváci, slavteLeonardo Da Vinci, Pablo Picaso, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig Van Beethoven, Marie Curie, Tom Cruise, Julia Roberts, Barack Obama nebo Jiřina Jirásková. Nezáleží na tom, jestli jste Američan nebo Čech, hrajete na klavír, máte rádi chemii, nebo jestli jste obyčejný smrtelník bez podobného nadání. Všichni výše uvedení a i vy máte právě dnes svůj svátek – pokud patříte k 15% leváků světa. Je mezinárodní den leváků!

Problémy už od dětství

Dříve byl obrovský problém, občas nazýván také jako nemoc „leváctví“. Když dítě bralo tužku do levé ruky, bylo potrestáno. Ihned se takové dítě muselo naučit psát pravou rukou. Mysleli si, že jim tím pomůžou, když je přeučí, pravda byla však jiná. Když je člověk násilně přeučován z leváka na praváka, dojde k přetržení svazku mezi motorickým a řečovým centrem. Takový člověk může začít například koktat, měli problémy s motorikou, nebo měli psychické problémy do konce života.

Říká se také, že se leváci dožívají nižšího věku, a to až o devět let, než u praváků, kde se věk dožití obecně pohybuje okolo 75 let – záleží však také na pohlaví atp. Zda je to způsobené odlišným stylem života, není přímo dokázané, ale například pravděpodobnost úrazu, ať v práci nebo doma, je u leváků mnohonásobně vyšší. Vše souvisí s hlavním problémem – svět na leváky zapomíná.

Konzerva není pro leváky?

Existují sice nůžky pro leváky, pro děti se vyrábí i lepší tužky a pastelky, které se drží v levé ruce lépe. Ale v obyčejné domácnosti chybí například otvírák na konzervy. Ten je uzpůsoben pouze pro práci pravou rukou. „Otvírák, s tím jsem bojoval. Ale dá se na to zvyknout, člověk musí dostat do té pravé ruky cit. Naučil jsem se sám hrát i na kytaru pro praváky, trvalo mi to déle, ale nakonec to šlo,“ řekl dotázaný Pavel. Podle něj se občas zapomíná u mobilních telefonů na to, že někteří s ním pracují levačkou. Mnohdy jsou tlačítka po stranách posazena tak, aby když telefon drží pravák, pohodlně mohl přepínat hudbu, hlasitost, nebo ho pohodlně zamknout.

Leváci jsou úspěšní

Dnes vidíme, že je úplně jedno, zda je člověk pravák, nebo levák. Ba dokonce na slavných příkladech vidíme, že leváci jsou slavní, úspěšní a bohatí. Levák je nejen americký prezident, ale také královský princ William. Čeští úspěšní leváci jsou například Jiřina Bohdalová, Petra Kvitová nebo Martina Navrátilová. Často se také uvádí, že leváci mají větší inteligenci, protože přemýšlí jinak, než praváci.

Je prokázána dědičnost

Není úplně jasné, proč je někdo levák a někdo pravák, jak to vlastně vzniklo. Jisté je, že je to zakotveno v genetice, která na to má značný vliv. To, že se leváctví dědí, vidíme kupříkladu na britském královském dvoře, kde píše  levou rukou královna Alžběta II., princ Charles i princ William. Můžeme jen hádat, zda i malý princ George Alexander Lois bude psát levou rukou. Na to si musíme ale ještě pár let počkat.

Fotografie: Tom Cruise Author: Gage Skidmore licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com