Luxfery se vrací opět na scénuV poslední době se opět luxfery těší velké popularitě. Dříve se tento materiál využíval převážně jako exteriérový prvek. Dnes se hojně luxfery používají jako stěny do sprchových koutů, dělící příčka, barový pult a mnoho dalších. Novější design i technologie přinesly mnoho změn i v používaných lepidlech, konstrukčních systémech, venkovních i vnitřních aplikací.

Pokud se obáváte, že se budou luxfery rosit či namrzat – už nemusíte! Za použití energeticky úsporných tvárnic klesá rosný bod vyzděné stěny hluboko pod 0 stupňů Celsia. Jestliže však už tvárnice splňuje energeticky přijatelné hodnoty, je nutné zabránit úniku tepla i ve spárách mezi nimi. K tomu slouží vyrobené a dlouhodobě testované malty.

Barevným variacím se meze nekladou

Luxfery nejenže poskytují pevnost zděné příčky, ale zároveň umožňují prostup světla tam, kde ho potřebujeme. Přitom umí poskytnout i přirozenou intimitu, při použití matných tvárnic. Barevné odstíny umožňují každému vytvoření vlastní barevné variace, která bude originální a neopakovatelná. Jestliže máte strach z tmavé koupelny či chodby, jsou luxfery tím pravým ořechovým. Z luxfer je možné vystavět průhledné nebo světlo propustné příčky. V bytových jádrech se luxfery uplatní zejména v koupelnách a chodbách, kde získá přístup denní světlo. To se jinak získává z oken, prosklených dveří balkónů a teras.

Sklo a přírodní materiály

Luxfery vnáší do bydlení čistotu a jas, čím více skla v bytě máme – tím více světla a tepla nám to přinese. Sklo se velmi dobře kombinuje s přírodními materiály. Vůbec nepůsobí studeně či sterilně. Dokonce je známo, že existuje i sklo přírodního původu – obsidián. Dlouhou dobu se z obsidiánu vyráběly ostré nože. Využití skleněných prvků v bydlení se stalo velkým trendem. Skleněné příčky, skleněné schodiště, celoskleněné dveře, prosklení nábytku, vitríny a mnoho dalšího. Sklo přináší vzdušnost a eleganci.

Fotografie publikována se svolením seaskylab Photography/FreeDigitalPhotos.net