S audioknihami je to jako s olivami. Někdo je jednoduše miluje a nedá na ně za žádných okolností dopustit, jiný je zase nemůže ani “slyšet”, protože poslouchání nepovažuje za čtení. Pokud se více řadíte k druhé skupině, podívejte se spolu s námi na aktivity, při kterých vám mluvené knihy mohou dělat společníka a třeba jim nakonec přeci jenom přijdete “na chuť”.

Kdykoliv a kdekoliv

I přesto, že se audioknihy nemohou pyšnit takovou tradicí jako ty tištěné, nabízejí nepochybně jiné výhody – “číst” je můžete téměř kdykoliv, kdekoliv a při jakýchkoliv činnostech. Pokud jedete autem, uklízíte, vaříte, pracujete na zahrádce nebo děláte jinou běžnou aktivitu, která sice zaměstnává ruce, ale už ne tak úplně mozek, mluvená kniha je dokonalý společník na její zpříjemnění.

Tip: Bridget Jonesová: Láskou šílená – Helen Fielding, Martinus.cz: 332Kč

Čtení v teniskách?

Jogging je bezesporu fenomén dnešní doby, který si na svoji stranu získává stále více a více lidí. Ať už jste mu podlehli, nebo to teprve zvažujete, věřte, že je to ten nejlepší druh sportu, s kterým se dá poslech knih spojit. Na druhou stranu – pokud se k pravidelnému běhu nemůžete přesvědčit, zkuste si rozposlouchat poutavou knihu a vracet se k ní pouze při běhání – věřte, že po pár kapitolách budete mít úplně opačný problém – vydržet chvíli neběhat.

Tip: Born to Run / Zrozeni k běhu –  Christopher McDougall, Martinus.cz: 379 Kč

Efektivní učení se poslechem!

Rádi byste si zlepšili cizí jazyk, ale docházení do kurzu je pro vás časově náročné a na samostudium nemáte tak úplně silnou vůli? Pak je poslech ten pravý způsob, jak tuto aktivitu nastartovat. Poslouchat můžete jak mluvené učebnice, tak i beletrii, díky níž si osvojíte i používání jazyka v praxi – načerpáte ten pravý přízvuk, odposloucháte výslovnost a navíc se seznámíte se slovními obraty a běžně užívanými frázemi.

Tip: Ideas and Issues – Intermediate – CD, Martinus.cz: 632 Kč

I povinná četba může bavit

Povinná četba bezpochyby otrávila nejednoho školáka natolik, že po knihách z tohoto seznamu ho v dospělosti už ani nenapadlo sáhnout. To je ovšem velká škoda, protože spousta těchto klasických děl opravdu stojí za to a dostat druhou šanci si rozhodně zaslouží. Pokud ani to vás nepřesvědčilo, nechte je, ať se vám jednoduše představí prostřednictvím mluveného slova samy.

Tip: Bylo nás pět – Karel Poláček, Martinus.cz: 199 Kč

Nejkratší audiokniha trvá 11 minut

Máte za sebou těžký den? Koukáte celý den do obrazovky počítače a nechcete nebo už ani nemůžete namáhat oči dalším čtením? V tom případě se nerozmýšlejte a namísto po knize z knihovny raději sáhněte po tabletu či telefonu a nechte knihy, ať vám pomůžou zrelaxovat. A nemusíte vybírat zrovna romány a další rozsáhlou literaturu, pustit si můžete třeba jen krátkou nenáročnou povídku.

Tip: Kudy do pohody – Karel Nešpor, Martinus.cz: 139 Kč