arganový olejArganový olej byl ještě před pár lety pro mnoho lidí docela neznámou záležitostí. Dnes už však zaujal své profi místo v kuchyni. A myslím, že právem! Po mnoho století patří arganový olej, jako pevná součást marockého života a jejich stravování. V Maroku je považován za elixír života, který pomáhá udržovat zdraví i krásu. Uplatnění najde zejména ve studené kuchyni k dochucování salátů nebo v marinádách.

Arganový olej se získává z jader stromu Argánie trnité. Jde o jeden z nejstarších druhů stromů na světě. Jeho původ se nalézá v severní Africe a jižní Evropě. Dnes roste v jihozápadní části Marockého království. V této oblasti, která je chráněna UNESCO roste kolem 20 milionů arganových stromů. Do součástí národního kulturního dědictví spadají ne jen arganové stromy, které je zakázáno kácet, ale i kultura Berberů. Olej se získává ručním lisováním a od pradávna, je to považováno za ženskou práci.

Pradědeček všech stromů

Arganové stromy dosahují výšky až 10 metrů, odolávají horku i suchu, jsou staré až 200 let. V průběhu 25 milionů let se přizpůsobily suchým podmínkám. Při hledání vody se jejich kořeny dostanou až 30 metrů hluboko pod povrch země. Vystačí si s omezeným přísunem vody z mlhy a rosy. Ve velmi suchých oblastech vydávají stromy své plody pouze co druhou sezonu. V extrémních podmínkách „hybernuje“ a zastaví růst i na několik let. Naopak v příhodných podmínkách může strom v jednu dobu nést až tři generace květů a plodů s rozdílným stupněm zralosti.

Obsah arganového oleje

  • Esenciální mastné kyseliny-posilují funkci jater, srdce, cév, lymfatický a nervový systém, stimuluje krevní oběh
  • Skvalen-přírodní organická sloučenina, jedná se o nejhojnější zdroj buněčného kyslíku
  • Karotenoidy-přírodní antioxidanty, pomáhají snížit riziko tvorby rakoviny, poskytují ochranu před chorobami srdce
  • Tocopherol-látka bohatá na vitamín E, snižuje vznik srdečních, cévních chorob a některé typy rakoviny
  • Steroly-zabraňují vstřebávání cholesterolu ze střev do krve, nevstřebaný cholesterol je vyloučen z těla

Fotografie publikována se svolením m_bartosch Photography/FreeDigitalPhotos.net