melounV horkých letních dnech není snad nad lepší osvěžení, než je meloun. Pro někoho může být to pro pravé osvěžení ledové frappe, pro jiného studená limonáda a někdo se rád zakousne do sladkého a šťavnatého melounu.

Tato na první pohled nevábná koule vám zajistí mimo jiné dostatečný přísun potřebných vitamínů, minerálů, ochrání svaly sportovců a působí, jako prevence rakoviny.

Meloun a jeho blahodárný vliv na lidské zdraví

  • Rajčata se často upřednostňují, jako prevence před onkologickým onemocněním, jelikož mají vysoký obsah lykopenu. Látkou, která v posledních letech stojí v centru pozornosti mnoha vědeckých výzkumů v oblasti lidského zdraví. Je to antioxidant, který chrání buňky lidského těla.  Avšak pravdou zůstává, že meloun jich obsahuje až 1,5x víc než právě zmíněná rajčata. Meloun je často spojován s detoxikační a očistnou kůrou.
  • Meloun obsahuje až 90% vody a má příjemnou sladce jemnou chuť. Umí dobře zasytit, přitom obsahuje minimum kalorií. Proto je vhodný u diet a často je spojován právě s hubnutím.
  • Melounu by se neměli vyhýbat především sportovci, protože zmírňuje napětí a bolest ve svalech při cvičení v posilovně. Díky tomu se nedostaví nepříjemné a mnohým sportovcům známé křeče. Sportovci, kteří konzumují pravidelně meloun, mají v těle dostatek aminokyseliny L-citrulinu, kterou tělo přemění na L-arginin. Právě tato aminokyselina je důležitá pro růst i vývoj svalů a uvolnění cév ve svalech. Meloun po cvičení vám pomůže od bolesti následující den po tréninku.
  • Meloun je dokonce považován za přírodní afrodiziakum, protože dokáže pořádně rozproudit krevní oběh. K mužskému vzrušení se doporučuje jíst několik dní po sobě jdoucích pár plátků melounu.
  • Bylo zjištěno, že po šesti týdnech pravidelné konzumace melounu se zlepší činnost srdce. Odvádí nadbytečnou vodu z těla a ulehčí tak fungování kardiovaskulárního systému. Nejsilnější účinek vodního melounu byl zaznamenán u žen v menopauze po pravidelné konzumaci po několik týdnů.

Fotografie publikována se svolením James Barker Photography/ FreeDigitalPhotos.net