Toužíte-li poznat město s nezaměnitelnou atmosférou a bouřlivou historií, pak čtěte dál. Istanbul vás zajisté učaruje. Nad hlavním městem bývalé velké říše údajně dříve slunce nikdy nezapadalo. Turecké velkoměsto mívalo Město dvou světadílů – Istanbul4 názvy – Byzantion, Konstantinopol, Cařihrad a dnes zvaný Istanbul.

Fascinující krása, která neuhasíná

Už ve starověku bylo toto město slavné. Istanbul byl pohanský, křesťanský, muslimský – zkrátka fascinující, jako je ostatně i dnes. S rozbřeskem se tu ozývá z věží minaretů zpěv muezzinů vyzívajících k modlitbě. Ideální je začít na evropském břehu Bosporské úžiny, v jejíchž vodách se zrcadlí skvostný palác Dolmabahce. Postavit jej nechal v 19. století turecký sultán Abdülmecid I. Na výzdobu se použilo 35 tun zlata a Osmanská říše skrze toho utrpěla státní bankrot. V ceremoniálním sále si nenechte ujít největší lustr světa, vyrobený z proslulého českého skla. Váží celých 4,5 tuny a marnotratnému sultánovi ho darovala královna Viktorie.

Z paláce rovnou do mešity

Z paláce se můžete přesunout rovnou do mešity. Sídlem sultána byl však i starší palác Topkapi, který leží v asijské části města. Setkat se tam lze s nevšední krásou, velikostí a dech beroucím přepychem. Jeho klenotnice je napěchována zlatými předměty a mincemi, svědčící o sultánově bohatství. Odsud zamiřte do blízkého chrámu Boží moudrosti, známého také jako Hagia Sophia. Dříve to bývala největší křesťanská katedrála, po pádu Byzantské říše se stala mešitou opatřenou čtyřmi minarety. O tom, že jsou Turci rození obchodníci, se můžete přesvědčit na Velkém bazaru. Seženete tam vše od koření, orientálních lampiček, keramiky až po mosazné nádobí. S kapkou štěstí si domů odvezete i úchvatné cenné starožitnosti. O zážitky budete mít postaráno.

Orient Express a Agatha Christie

Jakmile si prohlédnete nejstarší stavbu Istanbulu, Konstantinův sloup postavený v roce 330, a načerpáte energii v tradičních lázních Cemberlitas, neopomeňte prohlídku nádraží Sirkeci Terminal, ze kterého v dávných dobách odjížděl Orient Express, kam Agatha Christie umístila svou proslulou detektivku. Provoz je tu již minulostí a vládne tam ticho. V závěru si nenechte uniknout možnost plavby parníkem Bosporskou úžinou, která spojuje oba světadíly, na nichž Istanbul stojí už přes tisíc let.

Fotografie publikována se svolením Suat Eman Photography/FreeDigitalPhotos.net