portrait-62996_640 (1)Autorem Havrana, Černého kocoura, Jámy a kyvadla a mnoha dalších povídek je mistr Edgar Allan Poe. Poe byl významný americký autor básní, povídek, je považován za zakladatele žánrů horor a detektivka. Narodil se 19. ledna roku 1809 v Bostonu, bylo mu pouhých čtyřicet let, když za záhadných okolností zemřel v Baltimoru dne 7. října roku 1849.

Nikdy víc!

Poezie Edgara Allana Poe je známá pro melodičnost, hlavní stránka veršů je ta zvuková. Výraznou melodičnost vidíme v jeho proslulém díle Havran. Je to báseň z období romantismu, dnes se dává do kontextu s prokletými básníky. Báseň je bohatá na kontrasty, ať už se jedná o smrt – lásku, bouři – klid, nebo černou – bílou barvu.

Lyrický mluvčí básně se nachází v depresi a beznaději, v takové, jakou zažíval sám autor. Také vám v paměti utkví především jedna věta z básně, která se tam opakuje? Větu, kterou pronáší havran: „Už nikdy víc!“ Havran, symbol samotného autora.

Musel zemřít?

Mimo Havrana proslul i dalšími díly. Především soubor hororových povídek je fascinující. Autor za svého života prožil chvíle plné bídy i přes to, že za svého života se dočkal slávy – bohužel se oslavovaly pouze jeho žurnalistické práce, nikoli povídky a básně. Pouze zmíněný Havran ho vynesl na výsluní – ale jen na velmi krátkou dobu.

Nejzáhadnější na celé osobnosti Poea je však jeho smrt. Nevyjasněná, opletená spousty otazníků. Dodnes není jasné, proč zemřel. Je známo, že byl nalezen dne 3. října roku 1849 na ulici v Baltimoru. Bylo jisté, že je v podnapilém stavu a možná byl také pod vlivem omamných látek – drogám a alkoholu holdoval totiž několik let. Právě kvůli nim se nacházel v nepřetržité depresi a bídě.

Nebylo by nic zvláštního, kdyby se předávkoval a zemřel na otravu alkoholem. Mnohem divnější je, že měl na sobě cizí šaty. Namísto obleku měl velmi chudé oblečení. Z ulice byl převezen do nemocnice. Ještě než upadl do kómatu, ze kterého se už nikdy neprobral, mumlal zdánlivé nesmysly. Podle svědků mumlal stále jméno Reynolds. Nestihl ale říct nic víc, o čtyři dny později zemřel.

Filmové představení Reynoldse

Ve filmovém zpracování Havran (2012) je Reynolds člověk, který vraždí náhodné lidi právě podle Poeových povídek. Mimo jiných si vybral za oběť také milenku Poea, kterou dlouho věznil. Aby ji mohl Poe zachránit, sám musel vypít jed, na jehož následek zemřel. Podle režiséra Jamese McTeiguea byl tedy Reynolds vrahem čtyřicetiletého Edgara Allana Poea, prokletého básníka, kterému jsme nejen my, ale také například autor Sherlocka Holmese vděčni za horory a detektivky.

Obrázek: pixabay.com