Baví vás rybolov? Pak vám slovo muškařina patrně není cizí. Jestliže jste se s tímto termínem ještě nesetkali, pak je tento článek určen právě vám. Muškařina se řadí patrně k nejoblíbenějším technikám rybářů a dá se říci, že patří ke královským disciplínám rybařiny.

Každý „muškař“ potřebuje kvalitní výbavu, jež mu zajistí požadovaný úspěch. V podstatě jde o techniku, která využívá speciálních umělých mušek. Ty jsou nahozeny do místa lovu za pomocí muškařské šňůry, ta však není jediná, kterou takový muškař potřebuje. Mimo to je nutné opatřit si pruty, navijáky, muškařské krabičky, brodící hole, svěráčky a v neposlední řadě umělé mušky. Za zmínku stojí také rybářská stolička, bez té správný rybář na lov nevyrazí. Obtížnost této techniky dokáže odradit nejednoho začátečníka.

Co je to muškařina?

Rybář věnující se této technice lovení „muškaření“ loví jak v tekoucích tak stojatých vodách. Rybám hází umělé nástrahy (mušky), jež nahazuje do míst, kde předpokládá výskyt ryb – ať už je to pstruh či losos. Může rovněž nechat mušku plavat volně po proudu řeky. V podstatě jde vždy o to, vyprovokovat rybu k útoku.

Muškařský prut a šňůra – základ výbavy

Muškařský prut je tedy pouze jednou z nejpodstatnějších částí výbavy a jsou na něj kladeny vysoké nároky. Ve srovnání s kaprařskými a přívlačovými udicemi, musí muškařské pruty splňovat i jiné standardy. Po celou dobu lovu musí být lehký, ale zároveň pevný, protože rybář po celou dobu jímá prut ve svých rukou. Muškařský prut se dělí na několik částí – většinou od dvou do šesti.

Před samotným výběrem vhodného prutu je potřeba si uvědomit, na jaký styl muškaření jej budeme používat, jakou šňůru použijeme v navijáku pro docílení vyvážené sestavy pro muškaření. Umělé mušky jsou většinou malé a téměř nic neváží – jejich odhoz tudíž vyžaduje zátěž, která by je nesla vzduchem na vodní hladinu. Tou zátěží je právě muškařská šňůra.

Do muškaření se zamilujete

Jakmile však zcela podlehnete kouzlu vázání mušek, vypilujete techniku házení muškařským prutem a začnete pronikat do jednotlivých způsobů muškaření, budete navždy ztraceni. Třeba proniknete do tajů suché muškařiny či francouzského nymfování. Muškařina skýtá neomezené možnosti.

Obrázek: pixabay.com