pocení nohouTento nepříjemný problém „nadměrné pocení nohou“ postihuje zejména mužskou populaci, ale ani ženy nejsou výjimkou. A nemusí se vždy jednat o nedostatek v hygienických návycích. V dnešním článku se podíváme, jak se proti této nepříjemné skutečnosti dá bojovat a jak předcházet trapasům s tímto spojeným. Předně je potřeba si uvědomit, že zápach způsobuje nadměrné pocení nohou a baktérie. Během jediného dne jsou naše nohy schopné vyprodukovat až 0,5 l potu. Pokud si během dne nemáte možnost umýt nohy, vyměnit ponožky či obuv, tento pot nemá kam odcházet a stává se živnou půdou, pro bakterie, které produkují plyny. Ty jsou svou vůní podobné zrajícím syrečkům. Rovněž zjistěte, zda máte dostatek zinku. Bylo zjištěno, že problém se zapáchajícími nohy, mívají lidé, kteří mají nedostatek zinku.

Jako první krok je prevence

Dobře zvolená a prodyšná obuv je základ. Pokud je to jen trochu možné, noste sebou náhradní ponožky a během dne se přezujte. Pokud se vám už noha zpotí, vyjměte z bot vložku a boty nechte vyschnout. Také nezapomínejte boty občas vyprat. Co se týká ponožek a punčoch, zaměřujte se na materiál, ze kterých jsou vyrobeny. Na absorpční či antibakteriální povrch.

Prostředky proti zápachu

Dnešní trh nabízí různé parfémy, pudry, které pohlcují nadměrnou vlhkost, deodoranty a jiné. Jsou sice, jako pomocníci vhodní, ale problém to stále neřeší. Mnohem lépe uděláte, pokud se zaměříte na správný výběr vložek do bot s aktivním uhlím.

Klasickou koupelí se zápachu nezbavíte

Pouze namydlit a opláchnout nohy vám nestačí. Bude nutné používat kosmetické přípravky, které eliminují zápachy a účinkují již, jako prevence. K tomu vám dopomohou i staré osvědčené lidové metody, jako je například ocet, soda bicarbona, kypřící prášek do pečiva, bylinky: dubová kůra, přeslička, hřebíček, levandule, mateřídouška, černý čaj. Působí antisepticky, eliminují zápachy a potlačují pocení. Proti zápachům v botě pomáhá také peroxid vodíku. Naneste pár kapek na vatový tampón a vytřete s ním vnitřek bot. Peroxid i ocet nezabraňuje pouze zápachům, ale také množením baktérií.

Fotografie publikována se svolením anankkml Photography/FreeDigitalPhotos.net