Nádorová onemocnění jsou strašákem. Přesto je přístup Čechů k prevenci podle odborníků dvakrát horší než v západní Evropě. Alarmující jsou statistiky zejména u žen a jejich prevence gynekologických obtíží. Pacientky sice mají k dispozici Nádorová onemocnění jako metla lidstvašpičkovou technologii a účinnou medikaci, stále ale podceňují prevenci. Řada českých žen neustále zanedbává i jednoduchá samovyšetření.

Povědomí o rakovině prsu a nezbytnosti pravidelných mamografických vyšetření je rozšířené, v poslední době se začíná diskutovat i ochraně před rakovinou děložního čípku. Ženy by si však měly uvědomit, že diagnózou mohou být i různé cysty, nálezy na vaječnících, děložním hrdle, pochvě, zevním genitálu, hrázi, konečníku, nemluvě o rakovině prsu.

Podceňována prevence

„Smutným pravidlem bývá vysvětlení „nešla jsem na prohlídku, protože jsem neměla žádné potíže,““ říká Daniel Struppl, zástupce primáře z kliniky GynCentrum. Až třetina pacientek nakonec prevenci podcení a přichází za lékařem pozdě. Více než 37% žen, u kterých byl v Onkologické poradně Fakultní nemocnice 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze diagnostikován nádor děložního hrdla, nebylo gynekologicky vyšetřeno déle než 15 let.

Kdy vyhledat odborníka?

Ženy by tak již v případě nepravidelného menstruačního cyklu měly vyhledat lékaře a pro jistotu se nechat zkontrolovat. V případě starších žen, rozhodně neplatí, že pokud už nemenstruují či omezily sexuální život, nemusí navštěvovat gynekologa. Právě v těchto případech totiž ženy své intimní problémy přechází a hrozí, že za lékaři přijdou pozdě. Mnoho z nich odborníka vyhledá až ve chvíli, kdy je trápí bolest v podbřišku. Nepodceňujte prevenci a věnujte sami sobě dostatek péče a pozornosti. Včasně odhalená nemoc má velkou šanci na úspěšnou léčbu.

Obrázek: pixabay.com