Jistě se setkáváte s rivalitou benzínových a naftových motorů. Který z nich je vlastně lepší? Tuhle otázku si klade většina z nás pří výběru třeba svého prvního auta. Každý z nich má jak kladné tak záporné stránky, pojďme si tedy říct něco o obou motorech. Zvážíme tak, který se k nám hodí víc.

Naftový motor

Naftový motor se rozhodně doporučuje pro firmy nebo osoby, které najednou větší počet kilometrů. Naftový motor zaručuje menší spotřebu. Faktem je, že u automobilů s naftovým motorem je vyšší pořizovací cena, než u benzínových. Nemusíte, ale zoufat postupem času se vám investované peníze vrátí nižšími náklady. Hlavní nevýhodou je řada poruchových závad, které se nemusí dostavit hned.

Oprava je zpravidla dražší, jedná se například o TDI turbo. Dalšími poruchovými částmi jsou čerpadlo, což je velká investice v případě poškození. V neposlední řadě je to například vstřikovač. Naftový motor není příliš vhodný na denní dojíždění jen pár kilometrů z důvodu zanesení filtru pevných částic. Naopak, co se týče delších tras, jak bylo zmíněno, je naftový motor lepší. Nejen, že jezdíte za menší výdaje, ale také déle vydrží.

Benzínový motor

Benzínový motor má oproti naftovému motoru nízké náklady na celkovou údržbu. Co se týče počasí, benzínový motor nemá potíže se startem i během těch největších mrazů, oproti naftovému. Uvedli jsme cenu, automobily s benzínovým motorem jsou tak levnější a cenově lépe přijatelné pro kupce. Nižší poruchovost je obecně známá věc, i když faktem je delší výdrž naftového. Benzínový motor má tak menší životnost a to i dvojnásobně. Náklady na provoz jsou zase dražší, proto se benzínové motory hodí spíše do měst a trasy s menší vzdáleností.

Který si tedy zvolit?

Na otázku, který z motoru zvolit je složitá odpověď. Každý z nich má své pozitivní stránky, ale i negativní. Jednoduše řečeno pro lidi absolvující delší trasy s využitím automobilu takřka denně je lepší naftový motor. Pro řidiče, kteří cestují automobilem méně a na kratší vzdálenosti, např. na nákupy a zpátky je lepší motor benzínový.

Obrázek: pixabay.com