Nakažlivé zívání souvisí jednak s věkem, ale i únavou a snížením energetické hladiny. Kdysi se zívání spojovalo s empatií. Nicméně pozdější výzkumy tento jev vyvrátily. Nakažlivé zívání je dobře zdokumentovaný jev, který se vyskytuje pouze u lidí a šimpanzů v reakci na slyšení, vidění nebo přemýšlení o zívání. To se liší od spontánního zívání, které nastává, když se někdo nudí, nebo je unavený. Spontánní zívání je poprvé pozorováno již v děloze, zatímco nakažlivé zívání přichází s postupem času, jak vyrůstáme.
Proč se ale nakazíme?
Teorií je opravdu poměrně hodně. Snad nejdůležitější výzkum ukázal na fakt, že to může souviset se změnou teploty okolí, ale i změnou teploty našeho mozku. Nejčastěji zíváme, když jdeme spát, nebo když se probudíme, nebo při stresu, či očekávání nějaké důležité událostí. Zrovna, když se nám to hodí nejméně.
Proč jsou ale někteří jedinci náchylnější k zívání než ostatní, zůstává stále neobjasněno. Předchozí výzkumy, ukázaly na vztah mezi nakažlivým zíváním a empatií, nebo schopnost rozpoznat, nebo pochopit druhé a jejich emoce. Možná je to o naší psychice, ale také o našem celkovém zdraví. Je to těžko říci, ale důležité je, že zívání má i pozitivní vliv na naše zdraví.
Pozitivní zívání
Rozhodně se zívání nesnažte bránit. Takové zívnutí má mnoho pozitivních vlastností, jako jsou například: natáhne se a uvolní snad každý sval ve vašem těle, zajistí přísun více kyslíku, dále se uvádí, že se z těla vyplaví škodlivé látky, uvolní se pocit dobré nálady, posilují se hlasivky a mnoho dalších. Pravděpodobně jste i během čtení tohoto článku minimálně 2x zívli.
Fotografie publikována se svolením od Marcolm Photography/FreeDigitalPhotos.net
Komentáře