Nejlepších sušiček existuje nepřeberné množství. Dřív než se zaměříte na výběr vhodné značky, barvy, šířky, designu, přemýšlejte o tom, která bude vhodná právě do vaší domácnosti.

Sušičky ještě stále nejsou tak rozšířené, jako třeba myčky nádobí či jiné spotřebiče. Vybrat ten správný model proto nemusí být úplně nejjednodušší. Připravili jsme proto pro vás seznam nejdůležitějších vlastností a parametrů, abyste mohli prádlo sušit efektivně, rychle a úsporně.

Kombinace pračky a sušičky

Hodně lidí volí tuto variantu, protože koupí de facto dva v jednom. Pračku se sušičkou a ušetří si tím pár tisícovek i prostor. Nicméně v tomto případě musíte počítat s vyšší spotřebou vody a nutností vytáhnout prádlo nevhodné pro sušení i pro snížení obsahu bubnu při sušení. Kapacita sušení bývá většinou menší než kapacita pračky. Ačkoliv jde o elegantní řešení především do menších bytů, neobejde se to bez kompromisů.

Jak vybrat nej sušičku

U sušičky, stejně jako u jiných elektrospotřebičů je nutné zohlednit energetickou třídu. Dále pak kapacitu sušení, která by měla odpovídat potřebám dané domácnosti. Jako další kritérium je určitě hlučnost. Připomenout musíme ještě i programy a ovládání, aby ji zvládl pustit téměř každý člen domácnosti – kromě vašeho psa a kočky samozřejmě. Naprostá nutnost je i dětská pojistka. Ty nejlepší sušičky všechny kritéria splňují.

Programové vybavení

Chybět by neměly programy na bavlnu, syntetiku, vlnu, smíšené prádlo, rifle, zkrácený program, program pro alergiky apod.

Kondenzační vs. ventilační sušičky

Vybírat lze dále mezi kondenzačními a ventilačními sušičkami. Kondenzační jsou nejoblíbenější. Zde prádlo ohřeje horký vzduch, naváže na sebe páru, a jakmile projde bubnem, opět se ochlazuje. V této kategorii existují ještě i parní kondenzační sušičky, které jsou vhodné pro ty, co neradi žehlí. Prádlo suší horká pára.

Ventilační sušičky se hodí do velkých koupelen, kde je zajištěno odvětrávání. Mají nižší pořizovací cenu i nižší spotřebu energie, nicméně vyvést odvětrávací trubici ven, aby se doma nehromadilo vlhko, už by znamenal stavební zásah. Proto se moc nehodí do paneláku.

Důležitá kritéria pro výběr sušičky

  • Kondenzační vs. ventilační
  • Kapacita bubnu
  • Programové vybavení
  • Hlučnost
  • Energetická třída

Obrázek: pixabay.com