Příchod jara s sebou přináší nejen rozkvétající přírodu a veselé barvy, ale i ucpaný nos, problémy s dýcháním a pomačkané kapesníčky všude okolo nás – jakmile rýma udeří, rozhodne se většina lidí pro doporučované napařování při rýmě, které dokáže uvolnit ucpaný nos a ulevit tak od těchto nepříjemností. I když je napařování při rýmě doporučované i lékaři, může vám pomoci jen v počátečním stádiu, kdy ještě v dutinách neprobíhá zánět – v takovém případě by vám napařování mohlo spíše uškodit.
Inhalace může zkrátit léčbu rýmy a dokonce i snížit riziko možných komplikací. Mnoho lidí si plete napařování a inhalaci, nebo tyto dva pojmy považuje za jednu a tu samou věc – což je ale špatně. V dnešním článku si vysvětlíme rozdíly mezi inhalací a napařováním a zároveň se společně podíváme na to, proč vám napařování při rýmě může i uškodit.
Napařování při rýmě vs. inhalace – znáte rozdíly?
Také patříte k lidem, kteří inhalaci a napařování považují za jednu a tu samou věc? Pak jsou následující řádky určené právě vám – objasní vám rozdíly mezi těmito dvěma procedurami:
Inhalace: u inhalace pouze vdechujete vytvořenou páru, kdy můžete použít přístroj přímo určený k této proceduře, nebo je možné inhalovat páru obohacenou o bylinky nebo sůl z Mrtvého moře z obyčejné misky. V tomto případě nemáte hlavu skloněnou a přikrytou ručníkem přímo nad horkou lázní, naopak pouze vdechujete páru, která zvlhčí vaše sliznice.
Napařování: u napařování skloníte hlavu přímo nad horkou vodní lázeň a přikryjete si jí ručníkem, díky čemuž nejen váš obličej, ale i dutiny vsakují výtažky z lázně i horkou páru. Zpravidla dochází k zrudnutí pokožky a pokud máte citlivou pleť, mohou vám během tohoto procesu i popraskat drobné žilky.
Jak si ulevit od nepříjemné rýmy
Rýma je bezesporu velmi nepříjemná věc, která nás sice neohrožuje na životě, ale značně nám naše životy komplikuje – nejenže u sebe neustále musíme nosit kapesníky, ale často popotahujeme nemluvě o skutečnosti, že spánek s ucpaným nosem není žádné potěšení. Rýmě se můžete vyhnout prevencí v podobě inhalace, kdy je možné inhalovat nejrůznější přípravky, jež samotnou proceduru nejen zpříjemní, ale zároveň i zvýší její účinky. Jako vhodné přípravky můžeme doporučit například: citronovou silici, vincentku, mátovou silici či eukalyptovou silici.
Obrázek: pixabay.com
Komentáře