Jméno pro dítěNástup do zaměstnání po mateřské dovolené je pro mnohé maminky hodně krkolomný, složitý a plný rozpaků. Ono se vlastně ani není čemu divit. Pokud je žena na mateřské dovolené, bývá obvykle s dítkem doma tři krásné, leč v tomto ohledu dlouhé roky, kdy je zpravidla více doma, nechodí mezi lidi a nemá sebemenší přehled o dění ve světě – a když už, tak jen okrajově. Z tohoto důvodu je nástup do zaměstnání po mateřské dovolené jako přechod mezi dvěma světy. Najednou kromě role svědomité matky – kterou jste samozřejmě pořád – zastáváte i roli zaměstnané ženy, která má určité pracovní povinnosti. Není to jednoduché, ale s pečlivou přípravou se to dá zvládnout i bez počátečních rozpaků či strachu z neznámého. Inspirujte se dnešním článkem. 

Bezproblémový nástup do zaměstnání po mateřské dovolené ve 3 krocích

Pokud jste maminkou na mateřské dovolené, jsou následující řádky určené právě vám. Berte je jako radu, inspiraci či doporučení, jak se po dlouhých letech opět zařadit do pracovního kolektivu a jak zvládnout krkolomné začátky, které vám možná nahánějí hrůzu, ale nebudou trvat věčně. Pokusíme se společně najít řešení, díky kterému nebude rozdíl oněch dvou světů tak výrazný. Jste připravené?

Krok č. 1: Začněte tam, kde jste skončila

Odešla jste na mateřskou dovolenou z nějakého zaměstnání? Pak váš start nebude tak složitý, jak si možná myslíte. Ze zákona je totiž dáno, že zaměstnavatel musí ženě, která od něho odešla na mateřskou dovolenou, držet stálé místo po celou dobu její neschopnosti. Měsíc před koncem mateřské dovolené zavolejte svému nadřízenému, že k tomu a tomu datu můžete opět nastoupit na svou pozici, kterou jste zastávala do doby, než jste odešla na mateřskou dovolenou.

Krok č. 2: Připravte se předem

Na nástup do zaměstnání po mateřské dovolené je třeba myslet nějaký čas dopředu. Dejme tomu například 3 měsíce před koncem vaší mateřské začněte sledovat novinové či internetové inzeráty, zda někde nemají volné místo na pozici, kterou byste chtěla vykonávat. Objevíte-li nějakou, která vás zaujme a u které nebude požadován okamžitý nástup, zavolejte tam a zkuste se zeptat, zda by neměli zájem o navázání poměru. Sdělte jim svou situaci a uvidíte.

Krok č. 3: Jděte se podívat na nové kolegy

Zajistila jsem si předem místo v nějakém podniku? Pak ještě před samotným nástupem jděte na menší průzkum. Samozřejmě po vás nechceme, abyste se vydala na tajnou špionážní akci, ba naopak domluvte se s nadřízeným, zda by si na vás neudělal čas a neukázal vám vaše budoucí pracovní místo. Budete-li navíc vykonávat pozici, u které budete mít kolegy, je to ideální příležitost se s nimi nenuceně seznámit a první pracovní den tak vyrazit s úsměvem od ucha k uchu.

Fotografie publikována se svolením Patrisyu FreeDigitalPhotos.net