Jak dítě naučit chodit na nočníkV jakém věku by se děti měly naučit chodit na nočník? To je hodně diskutabilní otázka. Proto náš dnešní článek potěší všechny maminky, které se setkávají s pokyvováním hlavou sousedek, tetiček a jiných zvídavých žen nad tím, proč jejich dítka ještě stále nosí plínky. Psychologové na to mají jasný názor: děti se nemají nutit chodit na nočník. Podle nich si tzv. „denní čůrací nehodu“ může dovolit každé dítko až do věku čtyř let, zatímco na tzv. „noční čůrací nehodu“ mají dítka nárok až do pátého roku. Pokud ještě vaše dítko neumí chodit na nočník, netřeba propadat panice a před jízlivými sousedkami prolézat kanály. Máme pro vás pár rad, se kterými to „učení se čůrat do nočníku“ možná půjde o něco snadněji.

Rada první: Hlavně nespěchejte

Nespěchattak zní první rada. Pamatujte, že dítě se nesmí nutit, jinak v něm vytvoříte blok a pak se můžete spolehnout, že jej na nočník už vůbec nedostanete. Zkuste to pomalu, s klidem a trpělivostí.

Rada druhá: Žádné hraní

Obecně platí: kdo si hraje, nečůrá. Naučte vaše dítko chodit na nočník kvůli potřebě, nikoli kvůli další příležitosti, jak urvat panáčkovi hlavičku. I když bude dítě mrzuté, nedovolte mu, aby si běhen sezení „na trůně“ hrálo s jakoukoli hračkou, zbytečně by ho to rozptylovalo.

Rada třetí: Správně si to načasujte

V tomto případě rozhodně neplatí: čím dříve, tím lépe. Pokud začnete dítko učit chodit na nočník už přehnaně brzy, možná se přeci jen dočkáte kýženého výsledku, ale v drtivé většině případů půjde jen o „šťastnou náhodu“. Vhodná doba je taková, kdy dítko dokáže tuto činnost pojmenovat (všem známým „ee“).

Rada čtvrtá: Chvalte, chvalte, chvalte

Pochvala funguje vždycky. Pamatujte, že malá dítka jsou hrdá, když se něco nového naučí a pokud je za to nemine pochvala od rodičů, je to jen třešnička na dortu. Na škodu není při začátcích učení se chodit na nočník obdarovat šikovné dítko bonbonkem.

Rada pátá: Nehoda se netrestá

Stala se vašemu dítku „čůrací nehoda“? Pak to nejhorší, co můžete udělat, je reagovat na tuto situaci podrážděně a častovat přitom dítko negativními slovy či jej dokonce peskovat. I v případě, kdy se dítko počůrá na procházce v parku či na návštěvě u babičky – v žádném případě jej nepeskujte, to se prostě stane.

Obrázek: pottytime.com

KOREKCE: Nikol Sotolářová