časKdo neovládá svůj čas, je jím pohlcen, zachvácen, ovládán. Nenechte čas, aby řídil vás a ovládněte jej sami. Víme, jak do 24 hodin, které den má, poskládat vše potřebné a i něco navíc.

Hospodaření s časem, o tom to je

Možná si neustále kladete otázky: „Jak je možné, že stíhá tolik práce a ještě k tomu své koníčky?“ „Jak je možné, že tak skvěle zvládá domácnost, děti i zaměstnání?“ Je to prosté. Lidé, u kterých obdivujete, jak vše zvládají a stíhají, jistě svůj čas plánují a nic nenechávají náhodě. Objevili kouzlo tzv. Time Managementu.

Cíl Time Managementu

Plánování času si dává za cíl poskládat do jednoho dne vše důležité a najít dostatek času na naplánované události, rodinu, přátele. Díky plánování zamezíte bezmyšlenkovitému civění na obrazovku vašeho notebooku, nebudete mít čas ztrácet čas!

Plánujte čas podle pravidel

I něco takového, jako je plánování času, má svá pravidla. Díky těm zvládnete naplánovat svůj čas přesně na míru!

  1. Určete si priority

Nejdříve si ze všech činností, které musíte, nebo chcete zvládnout, stanovte, které jsou nejdůležitější a nejpodstatnější. Každý dokáže posoudit, co je pro něj důležité. Pro někoho to je žehlení prádla, které odkládá měsíc, pro jiného napsání bakalářské práce.

  1. Co lze přenechat jiným, to jim přenechte

Ve svém seznamu určitě najdete položku, která vám bude váš čas narušovat, a přitom není tak důležitá a není podstatné, zda ji vykonáte právě vy. Nebojte se tedy poprosit o pomoc či jednoduše práci nechat udělat někoho jiného za vás.

  1. Řekněte „ne“ v pravou chvíli

Neslibujte, že uděláte tamto a támhleto! Naučte se říci „ne“, jakmile vám začnou povinnosti přerůstat přes hlavu. Nebojte se, že se dotknete něčích citů. Tímto „ne“ odmítáte pouze práci, činnost, ne samotného člověka.

  1. Najděte systém

Pro své plánování si najděte systém, ve kterém se vyznáte a bude vás bavit. Někteří mají rádi obyčejný diář, jiní si udělají přehlednou tabulku klidně většího formátu. Nebojte se využít barviček, které určí prioritu činností.

Obrázek: pixabay.com