země finsko katedrálaObjevte s námi krásy severní ledové země. Finsko nabízí spoustu přírodních krás napříč celou zemí. Je součástí Evropy a na mapě se nachází na jejím severovýchodě. Je to země omývaná Baltským mořem a několika zálivy. Také sousedí s několika státy, jako je Rusko, Švédsko nebo Norsko. V zimě zde můžete čekat teploty zhruba kolem patnácti stupňů Celsia pod nulou, v létě totéž nad nulou.

Proč země tisíců jezer?

Finsku se tak říká z jednoho prostého důvodu – opravdu zde najdete několik tisíc jezer! Číslo se pohybuje okolo 200 000. Na tamějších rovinách najdete kromě jezer také lesy, které se, díky Bohu, stále rozšiřují a nejsou káceny.

Památky

Mnoho památek se skrývá v hlavním městě země, v Helsinkách. Je zde možné vidět vlivy na kulturu jak ze západního Švédka, tak z východního Ruska. Většina památek je v centru metropole. Mezi dominanty patří například helsinská katedrála, kterou můžete vidět na úvodní fotografii.

Sportovní nadšenci mohou navštívit Olympijský stadion, kde legendární Emil Zátopek vyhrál tři zlaté medaile. Navíc je zde mnoho muzeí!

Mnoho památek je také na Seznamu světového dědictví UNESCO. Mezi ně patří například staré město Rauma. To je celé postaveno ze dřeva. Nejstarší domy zde stojí už od 17. století. Dále je velmi významným místem, které je též na Seznamu, pohřebiště Sammallahdenmäki. Jednodušeji řečeno se jedná o pohřebiště z doby bronzové, díky kterému máme četné informace o tehdejším pohřbívání. Je zde mnoho mohyl, z nichž má hned několik už přes 3000 let.

Zajímavosti

Technologie

Možná to málo kdo ví, ale značka Nokia sídlí právě ve Finsku, přesněji ve městě Espoo. Byla zde založena už roku 1865. Od té doby se známé mobilní telefony rozšířily do celého světa.

Relax

Velmi oblíbené jsou finské sauny. Totiž, slovo sauna je původní finské slovo, které znamená ohřívárnu. Sauny jsou zde využívány jak pro relaxaci, tak pro zdravotní účely. Tyto procedury totiž uvolní tělo a pomáhají mu zbavit se škodlivin. Ve Finsku je také běžné, že se přímo ze sauny skočí do ledového jezera pokrytého ledem, v němž je vysekaná díra. Prudké ochlazení však není vhodné zejména pro starší lidi nebo pro lidi s vysokým krevním tlakem.

Alkohol

V neposlední řadě zmíním Finlandiu, finskou vodku. Vyrábí se zde od roku 1970. Za touto originální vodkou sem jezdí cizinci z celého světa.

Země za polárním kruhem

A protože severní část země je součástí polárního kruhu, můžete zde obdivovat polární záře. Za čím se tedy vdáte do Finska vy?

Fotografie: Helsinki Cathedral Author: Tazrian Khan licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com