sousedské sporyNěkdo vychází se svými sousedy více než skvěle, někteří však zase vůbec. Důvodů k sousedským sporům existuje mnoho. Od zaběhnutého psa na jeho pozemek, až po hluk z cirkulárky a někdy v pozadí stojí obyčejná závist a zde platí jedno staré pořekadlo, když chceš psa bít, hůl si najdeš. Jak se však ubránit některým zbytečným sporům? Přece jen, každý chce žít v klidu!

Pozor na cizí pozemek

Sem tam se stane, že nějaká pracovní činnost vašeho souseda zahrnuje i váš pozemek. Bývá to dost často v případě stromů, přerostlých keřů a podobně. Větve, které zasahují na váš pozemek, můžete jednoduše odstranit sami, nebo můžete souseda požádat, aby si je ostříhal sám. Požadovat však po něm, aby strom skácel úplně, by bylo nemístné. Vždy je nejlépe hledat kompromisy a to platí o jakémkoliv vztahu i tom sousedském.

Kutil Tim

Určité práce na zahradě mohou být hodně hlučné. Tady je nutné rozlišit, zda se jedná o důležitou práci či nikoliv a také o kterou denní hodinu se jedná. Na venkově není žádným překvapením, že se seká, řeže, vrtá. V létě to může být sekání trávníku, na podzim řezání dřeva. Ovšem pokud váš soused každé ráno pravidelně zapíná cirkulárku u plotu, je buď chorý, nebo vás provokuje a tohle už se dá řešit soudní cestou.

Sezóna grilování

Jestliže vám vadí kouřící gril od sousedů, máte nejspíš smůlu. Podle nového občanského zákoníku jde pouze o vznik nepřímých emisí. Pokud by váš soused však čadil každý den nebo dokonce pálil harampádí a vy budete schopni prokázat nepřímé emise v nepřiměřené míře, tak se jedná o situaci právně postižitelnou. Samozřejmě, že ideální je opět nějaká dohoda, na jak dlouho, kdy atd.

Párty

Tady není potřeba hledat nic složitého. Pokud je náš soused „pařmen“, učiníme mu přítrž. Zákonem je jasně stanovený noční klid, který trvá od 22 hodin do 6 hodin. Pokud takový soused nehodlá akceptovat noční klid, nabízí se možnost zavolat na městskou policii. Rušení nočního klidu ho může stát pokutu do výše 1.000,- Kč.

Fotografie: Neighbours are building a new roof Author: Marianne de Wit licencována pod CC BY 2.0./www.flickr.com