SimpsonoviNa televizních obrazovkách se oblíbený seriál objevuje už sedmadvacet let. Vznikl na poslední chvíli, když jeho tvůrce měl přijít s nějakým novým nápadem. Protože neměl předem nic připravené, chtěl alespoň něco předvést a pustil se do kreslení rodiny Simpsonových. Tehdy ještě netušil, jaký to bude hit. Simpsonovi (The Simpsons) jsou stále populární jak u dětí, tak u dospělých.

Začalo to Vánocemi

Nejdříve to byly krátké dvouminutové skeče, nyní známe epizody jednadvacetiminutové. Homer, Marge, Bart, Maggie a Lisa se v takové epizodě, jako známe dodnes, objevili poprvé v roce 1989. Byl to klasický díl rodiny Simpsonových s názvem „Vánoce u Simpsonových“. Tímto dílem se zahájila první série z nynějších pětadvaceti.

Možná si říkáte, proč je vlastně tato rodina žlutá. Tento nápad se objevil už ve skečích před prvním klasickým dílem. Hlavní myšlenkou, kterou potvrdil autor námětu Matt Groening je, že divák při duchanepřítomném přepínání programů vždy zaznamená žlutou barvu. Ta ho má hned upoutat a dát najevo, že právě narazil na Simpsonovi. Zajímavostí je také to, že mají postavy jen čtyři prsty s výjimkou jedné jediné, Boha.

Jiná země, jiná pravidla

Simpsonovi se vysílají téměř ve všech koutech světa. Podle jednotlivých kultur jsou ale upravování. Pouze v USA do obsahu seriálu nesmí televize zasahovat, pouze autor. Ale kupříkladu v arabských zemích Homer nepije pivo, nýbrž sodu. Taktéž nejí hot dogy, ale hovězí párečky. Islám má prostě svá pravidla.

Do japonského vysílání se Simpsonovi nedostali vůbec. Čtyři prsty, které mají obyvatelé Springfieldu, jsou totiž tamním znakem mafiánské organizace. Žlutá rodinka by na ni tak stále upozorňovala.

Pouto mezi reálným světem

Přesto, že jde o zábavný seriál, se autoři snaží vložit do něj myšlenky dnešní společnosti. V dílech upozorňují na homosexualitu, rozdílná náboženství, zaměřují se na morálku. Důležitý motiv rodiny představují právě Simpsonovi. Bláznivý Homer je často za hlupáka, ale je obdivuhodné, jak drží rodinu. Nikdy se k ní neotočí zády. Dokáže překvapit a vyloupne se z něj dobrý otec a manžel.

Simpsonovi se stále mění nejen na obrazovkách, kde probíhá modernizace, ale i za ní. Hlavní změna proběhla z dvanácté na třináctou řadu. Změnu zaznamenali čeští fanoušci. Původní dabér Homera totiž prodělal mozkovou mrtvici a nebyl schopen pokračovat, proto se práce ujal jiný dabér. To ale nic nemění na tom, že na našich obrazovkách stále vídáme všechny obyvatele Springfieldu. Do budoucna si všichni přívrženci Simpsonových mohou jen přát, aby Mattu Groeningovi nedošly nápady a my tak mohli sledovat nové a nové díly.

Fotografie: ¡¡¡ Homer Simpson !!! Author: M®s. FreakShowMusic licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com