NemocSvětový den boje proti AIDS připadá právě na 1. prosince. V tento den se konají různé akce a projekty, aby se povědomí o této zákeřné nemoci rozšířilo a zajistila se tak první ochrana proti nakažení. Projekty jsou tedy za účelem osvěty o HIV a AIDS. Lidé se jejich prostřednictvím dozvídají o možnostech nakažení, o případné snaze člověku zlepšit kvalitu života. Bohužel je to ale stále nemoc smrtelná a nelze ji vyléčit.

HIV je virus, AIDS je nemoc

ADIS je onemocnění, které vede ke ztrátě imunity, tzn. organismus ztrácí svoji obranyschopnost. Poprvé bylo rozpoznáno roku 1981 v USA. O dva roky později se zjistilo, že AIDS má svého původce mezi viry. Je jím virus HIV. Tento virus napadá bílé krvinky, které jsou důležité pro naši imunitu. Virus je však zabíjí a snižuje jejich počet. Tím, že selhává imunita přichází obava z nemoci AIDS, avšak toto onemocnění nemusí přijít několik let po nakažení virem. Tomu se říká bezpříznakové období, kdy i po dobu několika let nakažená osoba netuší, že přichází o svoji imunitu a tak může ohrozit své okolí.

Přenos

Virus HIV se vyskytuje v tělesných tekutinách (krvi, spermatu, poševním sekretu a v mateřském mléce). Známe tři způsoby přenosu HIV: nechráněným pohlavním stykem, krví, z matky na dítě. Nemusíte se bát však po nemocí nakaženém člověku pít z jedné sklenice nebo jít po něm na toaletu. Dokonce se nepřenáší ani polibkem, avšak hrozba přenosu je i zde, a to při „hlubokém“ (francouzském) líbání.

Červená stužkaHIV červená stužka

Červená stužka je mezinárodní symbol problematiky HIV/AIDS. Je to symbol solidarity a naděje. Červenou stužku můžete získat prostřednictvím dobrovolníků, kteří ji právě prvního dne v prosinci nabízejí za symbolickou částku, která poputuje do domovů k lidem, kteří jsou již nakažení. Zároveň však peníze poslouží k dalším projektům, které provedou společnost touto problematikou. Jde o prevenci a zbavení předsudků.

Čísla

Před HIV a AIDS by se neměly zavírat dveře. Naopak by se lidé měli mít snahu sami dozvědět více, aby byli sami chráněni a věděli, čeho přesně se obávat. Je stále více lidí, kteří tomuto onemocnění podléhají, počet infikovaných virem stále roste. Podle OSN a Světové zdravotnické organizace je v současnosti na světě téměř 40 milionů nakažených, z toho jsou 2,3 miliony děti pod 15 let.

Nechte se testovat

Je mnoho lidí, kteří se obávají z testování. Právě 1. 12. však bude možné se na mnoha místech nechat bezplatně a hlavně anonymně testovat. Pokud tak znáte někoho, kdo se obává, že je nakažený, řekněte mu o této možnosti. Nemusí se schovávat před světem. Musí být tím, který svět povede k nápravě a vědění.

Fotografie publikována se svolením digitalart, Clare Bloomfield Photography/FreeDigitalPhotos.net