chrápáníVětšina lidí nemá dostatek kvalitního, dlouhého spánku v noci. Pro mnoho lidí je spánek velice důležitý, neboť uvolní stresové napětí, nechá volnost svým snům, touhám, tělo si odpočine jak od fyzické, tak psychické vyčerpanosti. Ale pro miliony dalších lidí – převážně mužů – nedostatek spánku představuje vážnou nemoc.

OSA

Lidé, kteří trpí vyčerpáním, vysokým krevním tlakem a nevysvětlitelnou bolestí hlavy, vykazují příznaky poruchy spánku zvané obstrukční spánková apnoe (OSA). Proč tito lidé s OSA nemohou kvalitně spát? Odpověď může překvapit, je to jejich chrápání!

Chrápání

Chrápání vlastně způsobuje váš muž, který vás probudí v noci v jakoukoliv hodinu. Ale i on sám se někdy uslyší a už je vzhůru. Většinou se tito lidé přesunou do jiné polohy, která jim umožní lépe dýchat. A jak chrápání vzniká? Je to jako by přestali dýchat, protože svaly v jejich ústech, čelisti a krku jsou zablokovány a není dostačující volné proudění vzduchu v dýchacích cestách. Tyto momenty „udušení“ můžou trvat i celé minuty. Výsledkem je, že když se tito lidé s OSA ráno probudí, mají pocit, jako by vůbec nespali. A je to pravda, neboť neměli kvalitní a hlavně dlouhý spánek. Nejen, že jsou jejich těla unavená, ale při častém a extrémně nedostačujícím spánku, si mohou přivodit různé zdravotní problémy, ať už je to infarkt myokardu, deprese, mrtvice, ztráta paměti, diabetes a mnoho dalšího.

Důležitá pomoc

Bude-li se chrápání opakovat, jednak upozorněte svoji polovičku, že má asi velký zdravotní problém. Nebo se poraďte s odborníkem, co máte v takovém případě dělat. Existují různé pomůcky proti chrápání, a pokud žádná z dostupných metod nebude fungovat, na řadě je už jen chirurgický zákrok.

Fotografie publikována se svolením Photostock  Photography/FreeDigitalPhotos.