Není olej jako olej!Určitě by každý dokázal vyjmenovat několik olejů. Existuje olej slunečnicový, kokosový, řepkový, dále jsou i technické oleje nebo esenciální, které se používají zejména při masážích. My se dnes ale nebudeme rozhodně věnovat olejům potřebným pro motorová vozidla. Podíváme se na zoubek oleji olivovému!

Věděli jste, že…

Olivový olej se získává, překvapivě, z oliv. Často se mu říká „tekuté zlato“. Patří k těm nejlepším potravinářským olejům. Má nezaměnitelnou chuť, obsahuje nízký podíl nasycených mastných kyselin, nižší než jiné oleje, které zvyšují hladinu cholesterolu v krvi. Tím se zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév. Takže chcete být zdraví? Volte olivy.

Léčba olivami

Olivový olej má řadu léčebných účinků, které využíval už Hippokratés, po němž je pojmenována přísaha lékařů. S čím vším si olej ví rady? Například s problémy s trávením či zácpou. Olivy obsahují vlákninu a udržují správný chod střev. Také pomůže při zevních problémech. Pokud trpíte exémem, místo olejem pomažte. Ihned ucítíte osvěžující úlevu.

Olej jako součást zdravé stravy

Do potravin, aby byly co nejchutnější a nejzdravější, patří extra panenský olivový olej. Ten je škoda tepelně upravovat, protože je nejkvalitnější. Přidávat se tak může například do salátů. V olivovém oleji můžete také nakládat maso, smažit na něm lze také, ale nedoporučuje se smažit po příliš dlouhou dobu a udržet teplotu pod maximálním tepelným bodem, který je 180°C.

Krásná díky oleji

I ženy, které nemají rády vaření, si přijdou na své. Olej z oliv je skvělý pomocník v kosmetice! Pokud máte například lámavé nehty, stačí je na půl hodiny ponořit do olivového oleje a nechat ho dělat, co umí. Pomáhá také na konečky vlasů. Olejem pomažte vlasy asi od půlky jejich celé délky směrem ke konečkům, vlasy poté zabalte do potravinové fólie, nechte působit zhruba patnáct minut a poté důkladně umyjte běžným šamponem. Je vhodné použít navíc kondicionér, aby se leskly.

Olivy ukážou svoji sílu ale také ve chvíli, kdy vám, ženy, dojde odličovač. Olej si hravě poradí i s voděodolnými líčidly a navíc vaši pleť nechá hydratovanou a obohacenou o vitamin E. Kdyby cena oleje nebyla úměrná jeho kvalitě, je tedy poněkud vyšší, jistě by jste už nikdy nechtěly používat nic jiného!

Fotografie publikována se svolením m_bartosch Photography/FreeDigitalPhotos.net