rakovinaŽeny nejčastěji trpí rakovinou prsu mnohdy kvůli tomu, že na onemocnění nepřijdou včas. Čas je potřeba k tomu, aby tělo dokázalo nemoc zdolat a vyléčit se. Ani sebemenší náznaky, že je něco v nepořádku, není rado přecházet mávnutím rukou. Zdánlivě zbytečné vyšetření na mamografu vám může zachránit život.

Kdy se objednat na vyšetření?

Lékaři doporučují navštěvovat screeningovou mamografii pravidelně po dosáhnutí 45. roku života, a to jednou za dva roky. Je-li riziko onemocnění vyšší, je vhodné navštěvovat pravidelná vyšetření i před touto hranicí. Pokud se chcete objednat na takové vyšetření sami, například do Mamodiagnostického centra v Berouně, počítejte s tím, že vám to pojišťovna neuhradí. Je tedy dobré nechat si vypsat žádanku a toto vyšetření praktickým lékařem nebo vaším gynekologem.

Důležité je sledovat příznaky

Pokud chcete mít ještě větší šanci na podchycení nádoru včas, věnujte se samovyšetření. Stačí dávat pozor na následující anomálie: krvavý výtok z bradavky, zčervenání prsu, hmatný útvar v prsu, vpáčení bradavky, na pohled patrná změna kůže prsu či bradavky a dvorce. V případě, že máte podobné příznaky, neváhejte a jděte k lékaři. Na druhou stranu ne každá anomálie znamená hned to nejhorší, proto nepanikařte a neděste se. Konečnou diagnózu, ať už je jakákoliv, nechte vždy na odborníkovi.

Mamografický screening

Mamograf je přístroj, který je v jen v akreditovaných centrech. Jedním z takových je například právě v Berouně a spadají pod něj okrasy Kladno, Rakovník, Rokycany a Praha-západ. Toto pracoviště je oblíbené i u žen z Prahy, odkud trvá cesta cca patnáct minut autem. Co se týče čekací lhůty na vyšetření, v Berouně netrvá zpravidla déle než jeden týden. Pokud se bojíte, že vyšetření nevmáčknete do rušného pracovního týdne, je zde možnost navštívit centrum i během sobotních směn.

Rada odborníka

Na závěr přidáme radu od odborníka, prof. MUDr. Jana Daneše, Csc. z Mamodiagnostického centra Beroun. Ten říká, že cílem screeningu je odhalit zhoubný nádor v co nejranějším stádiu, aby se dal lépe léčit. Proto se screening provádí pravidelně i u žen bez příznaků. Podle statistik je drtivá většina nádorů léčených včas úspěšně vyléčena. Je tedy nezbytné chodit na pravidelné prohlídky a pamatovat na to, že prevence je nejlepší způsob obrany.

Obrázek: pixabay.com