Ženský lékařDnes jsem vybrala jedno z méně příjemných témat, leč nutné a prospěšné. Rakovina děložního čípku, jinak karcinom děložního hrdla. Patří mezi zhoubné nádorové onemocnění, kdy se povrchové buňky na děložním čípku začnou nekontrolovatelně množit. Tomuto nádorovému typu onemocnění předchází „přednádorové změny buněk“, které se nazývají prekancerózy. Někdy se s nimi organismus vypořádá sám. Neprojevují se žádnými obtížemi a lze je odhalit pouze specializovaným vyšetřením. Když se onemocnění objeví včas, lze s úspěchem léčit. Pokud onemocnění trvá již nějakou dobu a objeví se pozdě je léčba náročnější a méně úspěšnější. Doporučuje se navštěvovat pravidelně gynekologii za účelem preventivní prohlídky. V České republice je možné bezplatně navštívit takto gynekologa 1x ročně. Což představuje velkou výhodu například oproti Anglii, kde se tato preventivní vyšetření provádí pouze 1x za tři roky! V České republice je ročně diagnostikováno 1050 až 1100 případů rakoviny děložního čípku. Zhruba 400 žen na toto onemocnění zemře.

Mezi rizikové faktory patří

Infekce onkogenním (rakovinu vyvolávajícím) typem lidského papilomaviru. Tento typ viru se z 99,9% přenáší pohlavním stykem. Více ohroženou skupinou jsou mladé dívky a dívky, které střídají často sexuální partnery. Do věku 35 ti let jsou nakaženy dvě ze tří žen. Jejich imunitní systém však může tyto viry ničit a tak se ani nedozví o nakažení. Konzumace alkoholu, kouření, stres a nezdravý životní styl však způsobují, že u pěti žen ze sta, viry nepozorovaně přetrvají v epitelu děložního čípku i desetiletí. S přibývajícím věkem stoupá pak i riziko. V mnoha případech se pak vyvine přednádorový stav a pak i zhoubný nádor. Mezi další riziko patří pohlavně přenosné infekce, jako jsou HIV a Chlamydia trachomatis.

Příznaky karcinomu děložního čípku

V přednádorovém stavu se neprojevují žádné příznaky. Proto je velmi důležité nepodcenit pravidelné a preventivní kontroly. Mezi pozdní příznaky patří bolest v podbřišku, krvácení po sexuálním aktu, zapáchající výtok z pochvy. Dále nepravidelná menstruace, urologické komplikace (krev v moči) a příznaky podobné zánětům močových cest. Jako je řezání, pálení a jiné potíže u močení. Uvedené příznaky nemusejí nutně souviset s tímto onemocněním, ale doporučuje se v každém případě návštěva gynekologie.

Možnosti léčby

  • Operace
  • Radioterapie
  • Chemoterapie

Prevence

  • Pravidelné lékařské prohlídky, kdy gynekolog provede stěr z děložního čípku
  • Očkování
  • Sexuální zdrženlivost s náhodnými partnery

Fotografie publikována se svolením Stockimages FreeDigitalPhotos.net