Deti_ze_zkumavky-IVFPárům, jež se snaží o početí potomka, svitla naděje! Lékaři přišli s tvrzením, že neúspěšnost umělého oplodnění může záviset na špatném načasování přenosu embryí. Nově by mohlo získat tisíce neplodných párů naději díky novým IVF testům. Ty jsou zaměřeny na techniku zavádění embryí v ideálním času pro přenos.

Již probíhají první klinické testy

Vědci ze Španělska vyzkoušeli tuto novou techniku a již začaly probíhat první klinické testy. Vynikající výsledky novátorské techniky na léčbu neplodnosti potvrdil také primář klinického centra ISCARE a přední český odborník na IVF Jaroslav Hulvert. Avšak invazní povaha vyšetření zatím zůstává problémem. Zákrok totiž nedovoluje v jednom cyklu přenést do dělohy také embrya. V praxi to znamená, že během jednoho cyklu lékař provede vyšetření sliznice a dozví se optimální čas pro přenos. Přenést jej však smí až v dalším cyklu, kdy už může být vše zase jinak. Testy se provádějí biopsií děložní sliznice a vědci proto usilují o méně invazivním testu, pro odběr vzorků. Jestliže by šlo provést vyšetření z výplachu dutiny děložní a ještě v témže cyklu embrya přenést, kvalitativně, ale i kvantitativně by metoda byla posunuta do zcela jiných dimenzí.

Mnoho laboratoří už počalo nabízet sety k vyšetření děložní sliznice. Prozatím se spíše jedná o výzkum než zavedenouIVF_procedura klinickou praxi. Na toto téma se během konferencí hovoří už více než dva roky. Primář klinického centra ISCARE Jaroslav Hulvert potvrzuje, že si v praxi již sám ověřil, že u některých pacientek posunutí termínu přenosu embryí může vést k vytouženému těhotenství.

Za neúspěchem stojí špatné načasování přenosu

Vědci se domnívají, že značná část neúspěšných IVF cyklů s největší pravděpodobností souvisí se špatným načasováním přenosu embryí. Mnoho žen má v rámci cyklu období několika dnů, kdy děložní sliznice vysílá důležité chemické signály vedoucí k úspěšnému přenosu embrya. U každé ženy nastává „ideální období“ pro přenos v jinou dobu. Nové testy mají za úkol posoudit aktivitu genů v děložní sliznici s jediným cílem – zpřesnit optimální čas pro přenos.

IVF_laboratorUrčit správnou dobu pro přenos se jeví jako zásadní. V případě zmeškání této doby nebude přenos úspěšný, bez ohledu na to, jak kvalitní mohlo být embryo, potvrzuje Geeta Nargrund z londýnské kliniky Create Fertility, která se rovněž podílí na testování. Jen v Británii proběhne během jednoho roku přibližně šedesát tisíc IVF cyklů, z nichž úspěšným oplodněním skončí pouze čtvrtina.

Pilotní studie dopadla dobře

Pilotní studie skončila podle očekávání, výsledky testů ukázaly značný nárůst úspěšných pokusů o umělé oplodnění. Profesor porodnictví a gynekologie Nick Macklon na univerzitě v Southamptonu odhaduje, že otázky týkající se děložní sliznice vysvětlují přibližně dvě třetiny případů neúspěšných IVF cyklů. Zbývající neúspěšné přenosy jsou dle jeho slov zapříčiněny abnormalitami embrya.