souhvězdíNaše Země se neustále střetává s drobnými částicemi, které poletují ve vesmíru. Když proniknou do zemské atmosféry, prudce se zahřejí a bezezbytku se vypaří – ovšem ojediněle přetrvají a dopadnou na zemský povrch. Než však zcela zhasnou, nabízí se nám pohled na padající hvězdu. Odborníci jim říkají meteory.

Srpen je měsícem splněných přání

Právě srpen, hlavně jeho první polovina, je každoročně bohatý na oblohu posetou padajícími hvězdami. Každý ví, že když padá hvězda a my si něco přejeme, přání se nám vyplní. Zda je to pravda, už musí posoudit každý sám. Ale proč padají nejvíce právě v srpnu?

V tomto měsíci naše planeta prolétá extrémně velkým množstvím částic, které vlétnou do naší atmosféry. Jde o meteorický roj. Vznikl již v minulosti, v sedmnáctém století, a patří jádru komety Swift-Tuttle, pojmenovanou podle jejích objevitelů, pana Swifta a pana Tuttlea.

Pozor na velká města, ale i na měsíc

Nad velkými městy lze jen zřídkakdy vidět hvězdnou oblohu, proto je nejlepší jít lovit hvězdy přinášející štěstí někam na vysoký kopec, kde vás záře města nebude tolik rušit. Bohužel ale tentokrát v tomto období dorůstá měsíc do úplňku, bude tak velmi jasný. Malé meteory mohou v jeho záři zaniknout, ty větší, jasnější bez problémů uvidíte.

Na kompase hledejte východ

Pokud jich chcete vidět co nejvíce, třeba až desítky za jedinou noc, hledejte na obloze hlavně východ a souhvězdí Persea. Podle něj také nesou meteory název – Perseidy. Lidově se jim říká také Vavřincovy slzy, nebo chcete-li, slzy svatého Vavřince. A to zejména proto, že Vavřinec má svátek desátého srpna a obvykle právě kolem tohoto data je meteorický roj maximální. Letos maximum hvězd připadá na dvanáctý a třináctý srpnový den.

Roj je aktivní již od poloviny července. Až se přehoupne přes své maximum, potrvá už jen necelé dva týdny, kdy si budete moci vychutnávat více padajících hvězd, než je obvyklý normál. Roj nás opustí zhruba čtyřiadvacátého srpna a vrátí se příští rok, opět v létě.

Fotografie publikována se svolením Idea go Photography/FreeDigitalPhotos.net