Oscar WildeOscar Wilde, celým jménem Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde, byl irský spisovatel působící v Anglii. Narodil se r. 1854 v Dublinu a zemřel r 1900 v Paříži. Žil v dobře situované rodině, a nejen jeho díla odkrývala jeho druhou tvář. Kromě velmi propracovaných, umělecky velmi hodnotných textů psal i díla šokující tehdejší, viktoriánskou Anglii.

   Díky jeho ženě, Constance Lioydové, mu bylo umožněno žít v relativním luxusu. Oscar Wilde byl milovaným otcem dvou synů. Toto navenek poklidné manželství narušil jeho milenec lord Alfred „Bosie“ Douglase, kvůli kterému byl obžalován z homosexuality, která byla v Anglii  ilegální, a byl odsouzen na 2 roky těžkých nucených prací.

    Mezi jeho divadelní hry patří například, komedie Jak je důležité míti Filipa, která je dodnes velmi   oblíbená. O její nadčasovosti se nedá pochybovat. Mezi jeho, čtenáři oblíbenou, prózu patří například Strašidlo Cantervillské (kratší a velmi čtivá próza), či neobyčejně smutné dílo Slavík a růže, které dokáže rozbrečet člověka každého věku.  Naproti těmto dílům stojí erotická novela Lady Fuckingham popisující sexuální život lady Beatricie od počátku až po samý konec.

    Prózu Lady Fuckingham sám nevydal, nedlouho před první světovou válkou objevil pan Jonathan O’Tooley na půdě své fary rukopis podepsaný Sebastianem Melmothem. Rukopis chtěl nejprve spálit, kvůli jeho sprostému textu, nakonec se naštěstí rozhodl rukopis odevzdat literárním vědcům, čímž bylo světu objeveno další dílo Oscara Wilda.

    V jeho díle se objevují zážitky mladé Beatricie od deflorace (odpanění) až po skupinový sex. Je zde podrobně popsáno mnoho sexuálních možností, která hodně lidí ani v dnešním světě nezakusilo, natož v tehdejší viktoriánské Anglii. Na to, že celé dílo psal muž o ženském vnímání sexu, je dílo velmi dobře popsané z ženského pohledu (i když nymfomanického), což svědčí o genialitě autora.

    Zdali chtěl tímto textem Oscar Wilde jít proti tehdejší společnosti, či psal jen pro své zájmy, se už asi nedozvíme. Jisté je, že tento člověk byl skvělým a nadčasovým autorem se zajímavými úchylkami.

Fotografie: oscar-wilde Author: Marie Richie licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com