Ovoce a zeleninu jezte i se slupkouJe pravdou, že slupky z ovoce a zeleniny nebývají mnohdy chuťovým potěšením. Ale pokud si je přidáte do desertů nebo je jinak dochutíte, dá se to zvládnout. Mnoho lidí ovoce či zeleninu před konzumací zbaví slupky, čímž se ochudí o cenné vitamíny, vlákninu, minerály a další cenné látky. Dnes se podíváme na některé druhy ovoce i zeleniny, které byste klidně mohli jíst celé. Samozřejmě pokud nejsou chemicky ošetřeny.

Cibule

Už moje maminka byla zase od té své maminky naučena používat při vaření polévky celou cibuli. Slupka z cibule obsahuje více antioxidantů než samotná cibule. Je velmi bohatá na quercetin, který pomáhá snížit tlak. Cibuli jednoduše opláchněte a takto jí celou vhoďte do polévky s další zeleninou. Nejenže získáte zdravější pokrm, ale polévka bude mít krásně zlatavou barvu.

Mrkev

Mrkev je lépe pořádně omýt pod proudem teplé a použít kartáček spíš než škrabku. Největší koncentrace fytoživin se ukrývá právě pod její slupkou.

Červený meloun

U melounu není nutné jíst tvrdou zelenou část, ale bílou dužinu, která má mnoho prospěšných látek. Obsahuje aminokyselinu citrulin, která pomáhá rozšířit cévy a zlepšuje tak krevní oběh.

Kiwi

Pravděpodobně se budete divit tomu, zda by byl schopný někdo pozřít chlupatou kůži z kiwi. Ano není to nic příjemného, ale pokud celé kiwi vhodíte do robotu určeného na smoothie zajistíte si tak lepší obranyschopnost organismu. Kůže kiwi totiž obsahuje látky, které umí bojovat s infekcemi typu E. coli a stafylokokové infekce.

Banán

Slupky z banánu obsahují vitamíny B6, B12, velké množství vlákniny, hořčík a draslík. Rovněž pomáhá s lepším trávením. Nadále slupka obsahuje tryptofan, který zvyšuje hladinu serotoninu a ten ovlivňuje dobrou náladu. Pokud nemáte odvahu konzumovat banán třeba nakrájený na kolečka i se slupkou, zkuste jej krátce podusit nebo stejně jako kiwi, přidat do smoothie.

Mango

Kůže manga obsahuje látky velmi podobné resveratrolu, který pomáhá spalovat tuky a omezuje produkci tukových buněk. Dužina tyto látky neobsahuje, proto pokud chcete mango konzumovat v souvislosti s hubnutím, budete muset pozřít i kůži. Opět stačí vložit do odšťavňovače – pouze vyjměte pecku.

Okurka

Toužíte po krásné pleti? Víte, proč si mnoho žen dělá ze slupek okurky masku? Slupka totiž obsahuje oxid křemičitý, který pomáhá budovat kolagen. Takže milé dámy do salátů stačí okurku pouze omýt a už jen nastrouhat.

Fotografie publikována se svolením Suat Eman Photography/FreeDigitalPhotos.net