Partnerská výměna názorů s grácií – jak na to?

V bytě je hrobové ticho a atmosféra je hustá tak, že by se dala krájet? Na poličky, bytové dekorace i na vás se snáší vrstva nepropustného bílého mrazu. Vaše hnízdečko lásky najednou působí opuštěně, jakoby se všichni uprostřed slovní bitvy propadli do země.

V tom si však uvědomíte, že tam nejste zase tak docela sami, že někde na druhém konci místnosti sedí druhý člověk, ale je vám natolik vzdálen, že si jen těžko všimnete jeho slz deroucích se zpod víček. Muž, který se cítí jako spráskaný pes a žena, která je najednou tak sama, nepochopená a opuštěná. Oba čekají, kdo udělá první krok. Kdo prolomí ten studený led, omluví se a jeden druhému skončí v náručí.

Soukromé války zabíjí lásku

Soukromé války nejsou ničím příjemným a každý, kdo to zažil, nám dá určitě zapravdu. Hádají se přece všichni, kdo ne, tak lže, dusíme v sobě emoce a hlava připomíná úl plný bzučících včel. Všechno se tam mísí, vzpomínky, láska, hněv, zlost, ego. Kdo však dokáže udržet pusu na uzdě, když se brání útokům druhé strany? Něco vám teď prozradíme. Vztah bez hádek existovat může, ale bez diskuzí nikoliv.

Hádky samo o sobě nejsou špatné, když se však umíme pohádat (vyměnit si názory) s grácií. Většina lidí vnímá hádky jako učiněné zlo plné negativních pocitů. Hádka je, když na sebe lidé křičí, urážejí se a svými argumenty se dovolávají absurdna. Pod pojmem hádka však nemusíme spatřovat pouze tvrdý bezkonkurenční souboj nemající žádná pravidla, ale rovněž argumentaci a diskuzi na úrovni.

Vztah potřebuje diskuze – nikoliv hádky

Přesně tento typ hádek (výměny názorů) je ve vztahu potřeba, protože to vede ke konstruktivní výměně názorů a sdělení svých pocitů a požadavků. To je přesně ten okamžik, kdy je každý sám sebou. Existují tedy i slovní souboje, jež mohou partnerský vztah ještě více stmelit. Důležité je v tomto případě držet se dvou pravidel: 1. Bez afektu a 2. Chvíle po slovní výměně názorů. Při „hádce“ neurážet, neponižovat, nekřičet, a jakmile emoce vyprchají, najít společnou řeč a umět se obejmout. Uznat, že druhý člověk může mít na stejnou věc jiný pohled/názor a nemít ho proto méně rád nebo si ho přestat vážit.

Útěk

Mnoho lidí se hádat neumí, proto volí cestu nejjednodušší – útěk. Odejít hezky se vztyčenou hlavou a dát to druhému sežrat. Ve skutečnosti jde o slabost, jelikož z bitvy se neutíká a nikdy není vítěz a poražený. V tomto případě jsou buď dva vítězové, nebo dva poražení. Nejpravděpodobnější je, že ten kdo utekl, se opět vrátí a slovní souboj stejně pokračuje. Jen tím oddálil konec. Nikdy nebouchejte dveřmi, neutíkejte z nevyřešené situace, nezískáte nadhled, klid ani kontrolu. Už vůbec neházejte nádobím ani ničím jiným. Zlo vzbuzuje jen další zlo. Je jako řízený bumerang. Co uděláte proti druhému, se vám zase vrátí.

Z očí do očí

Nehádejte se po telefonu, skype, emailu, SMS apod. Vy něco napíšete a druhý to pochopí jinak. Něco řeknete, druhý vás neuvidí a přeloží si to jinak. Bez intonace a gestikulace si vše může druhý člověk vyložit úplně jinak. Otrávíte si tím celý den a večer budete o to více podráždění. Důležitou výměnu názorů si nechte pro osobní jednání.

Obrázek: pixabay.com

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.