PiercingMít jednu či dvě dírky v uchu je dnes již naprostým standardem. Snad každé druhé z nás byla jen jedna dírka na náušnice málo, a proto nás více propíchané uši v dnešní době ani trochu nepřekvapí. Jsou však mezi námi jedinci, kteří si z piercingů vypěstovali doslova závislost. Dvě dírky v uchu jim nestačily, proto si začali svá těla zdobit i na jiných místech větším množstvím těchto ozdobiček. Existuje ale nějaká hranice, která by určovala, kdy je to ještě v pořádku a kdy už je toho příliš, aneb co je móda a co už zvrácenost?

Co je to piercing

Slovíčko piercingz anglického „pierce“ neboli propíchnout – zná snad úplně každý. Někomu při jeho vyslovení naskočí husí kůže, jiný v duchu spočítá, kolik jich po těle má. Piercing je propíchnutí určité části těla (ucho, nos, obočí, jazyk a další) a vložení ozdůbky do vzniklé dírky.

Historie piercingu

Piercing rozhodně nepatří k neznámým nováčkům. Jeho vznik má historii několika tisíc let a je rozšířen úplně po celém světě. V dřívějších dobách nebyl brán za ozdobu jako je tomu v dnešní době, ale byl mu přisuzován náboženský a rituální význam. Všelijaké kroužky, ozdobné kolíčky, tyčinky ze dřeva či kostí byly považovány za vstup jedince mezi dospělé a zařazení do společnosti. Samozřejmě byly i oblasti – například Řecko – kde byl piercing brán jako znak něčeho nemravného, barbarského a nošení piercingu znamenalo pro jeho nositele nepříjemný postih.

Bolestivost piercingu

Míra bolestivosti při aplikaci piercingu se liší vzhledem k místu, kam se rozhodnete piercing umístit, ale záleží také na individuálním jedinci a prahu jeho bolesti. Chcete-li, můžeme piercingy rozdělit na dva druhy – více bolestivé a méně bolestivé. Mezi ty méně bolestivé patří piercing do jazyka, ušního boltce či pupíku. Naproti tomu piercing do bradavek, genitálií či nosní přepážky vyvolává mnohem větší bolest. Místo, kam bude piercing aplikován, si můžete nechat umrtvitpomocí krému nebo spreje. Samotný vpich pro vás  potom bude mnohem snesitelnější.

Fotografie publikována se svolením Stockimages Photography/FreeDigitalPhotos.net