rostlinyProtože jsou rostliny hlavním zdrojem kyslíku, měli bychom se o ně naučit starat. A když jiní lidé kácí bezhlavě deštné pralesy, měli bychom si alespoň doma vytvořit útulný koutek plný přírody. Kromě toho, že nám dodají kyslík, navíc udělají krásnou dekoraci. Které rostliny byste měli mít doma, aby byly co nejužitečnější?

Zdravotník do domu

Aloe vera je účinný lék při popálení od sluníčka, ohně, uklidní místa na kůži po bodnutí hmyzem. Když se navíc naučíte aloe správně připravit, můžete si tak vytvořit detoxikační přípravek, kterým pročistíte své tělo. Také čistí vzduch a dokáže vás upozornit na to, že dýcháte velké množství chemikálií. Jak? Na listech se objeví hnědé skvrny.

Do ložnice jedině tchýnin jazyk

Říká se, že v místnostech, kde spíte, by neměla být žádná rostlina, protože rostliny během noci uvolňují oxid uhličitý, který my sami vydechujeme. Ovšem tchýnin jazyk, nenáročná rostlina na vodu či světlo, je ideální dekorace do vaší ložnice či pokojíčku. I během vašeho spánku totiž uvolňuje kyslík a tak vám může zajistit kvalitnější spánek.

Pozor na květy

Pokud byste chtěli rostliny, které alespoň jednu sezónu v roce kvetou, dejte je kamkoliv, jen ne do místností, kde spíte. Kromě toho, že květy mohou přitahovat otravný hmyz, může někomu vadit silná vůně květů a tak narušit klidný spánek.

Pravidelná péče

A pokud máte v ložnici jakoukoliv rostlinu, i nekvetoucí, měli byste jí věnovat pozornost a kromě otírání prachu z listů a zalévání byste čas od času měli zkontrolovat, zda se v jejich zemině neobjevuje plíseň. Ta vám může škodit, může zhoršit vaše alergie.

Břečťan popínavý, jasná volba

Nemusí být přímo v kuchyni či obývacím pokoji, stačí ho dát na terasu, kde se bude krásně vyjímat a udělá velkou službu. Patří mezi rostliny, které umí nejlépe filtrovat vzduch. Navíc je nenáročná, rozroste se po podlaze či po zdech. Jediné, co nemá tato rostlina moc v lásce, je přímé sluneční světlo.

Neživé rostliny

Pokud se o kytky neumíte starat a jde vám čistě jen o dekoraci, zvolte tapety, umělé rostliny, nebo potisk ložního prádla s některými z rostlin. Sice vám nevyčistí vzduch, ale jen pohled na ně vás dokáže uklidnit a navodit dobrou náladu.

Obrázek: thesnapper.com