PolyamorieDostat se do nepříjemné životní situace, kdy si musíme vybrat mezi dvěma partnery, může úplně každý. Milovat více lidí naráz? Pro mnohé z nás každodenní chleba. Stává se to dnes a denně. Srdci přece poručit nelze. Milovat partnera, ale zároveň mu nasadit parohy? Ano, je tu ta možnost! Ale rozhodně není pro každého.

Jak polyamorie funguje

Existují dohady, jestli je člověk monogamní či nikoli. Někdo zastává názor, že můžeme za svůj život potkat několik potencionálních partnerů. Nikde není napsáno, že se nemůžeme zamilovat i když už v jednom vztahu jsme. Máme sice fungující vztah, ale stále nám v něm něco chybí. A právě od toho je tu polyamorie, která umožňuje žít s několika partnery najednou, přičemž každý nás obohacuje něčím jiným.

Základem polyamorie je důvěra a otevřenost

Všichni zúčastnění o sobě navzájem vědí. Respektují své touhy a přání. Každý z partnerů se může zamilovat do někoho jiného. V polyamorním vztahu na to má právo a nárok. Stejně tak jeho partner má právo o tom vědět. Tak to prostě funguje. Zatajování, lhaní a zamlčování do polyamorního vztahu jednoduše nepatří. Samozřejmě že takový vztah není pro každého. Polyamorii vyhledávají především jedinci, kteří sice svou drahou polovičku milují, ale v názorech či zájmech se s ním rozchází. Proto jsou přitahováni lidmi, se kterými naopak stejné názory, zájmy, touhy i přání sdílí. V polyamorii se dá všechno snadno skloubit. To, co nám jeden partner prostě nemůže dát, najdeme u jiného partnera. Zapomeňte ale na žárlivost. Ta do polyamorního vztahu prostě nepatří.

Trend 21. století?

Možná si říkáte, že u nás nejsou polyamorní vztahy příliš běžné. Ano, něco na tom je. Pravdou ale zůstává, že všude jinde ve světě je tento typ vztahuPolyamorie stále častější a vyhledávanější. Takovýto otevřený způsob života se spíše setkává s kritikou než porozuměním. Pro společnost je to něco cizího a nového a co je nové a neokoukané, to se automaticky řadí mezi zakázané ovoce. Mnoho lidí, kteří polyamorii vyznávají, naráží na nepochopení od svého okolí a proto se tím raději nechlubí a zůstávají v anonymitě. Lidé to prostě nechápou. Možná, že postupem času se polyamorní vztahy budou těšit přijetí a pochopení, jako například vztahy homosexuální. I homosexuální vztahy čekaly hodně dlouhou dobu, než je společnost vzala na vědomí a přestala je odsuzovat.

Polyamorní vztah je neobvyklou, ale zároveň jakousi bohatší alternativou klasických vztahů. Takový vztah nefunguje na principu „Chci vědět kam jdeš, s kým a kdy se vrátíš“. O citech a aktivitách mezi partnery je potřeba otevřeně mluvit. Pokud jste ve vztahu, kde cítíte, že vám váš partner nenabízí úplně vše, je možná polyamorie tou správnou cestou pro vás.

Fotografie publikována se svolením Photostock, Ambro Photography/FreeDigitalPhotos.net