poceníPocení je součást života nás všech. Vylučujeme tak z těla škodlivé látky a vodu. Potíme se v kolenních jamkách, v oblasti třísel, ale hlavně v podpaží. Tím, že pocením vylučujeme toxiny z těla, pot zapáchá. My se proti tomu snažíme „bojovat“ například antiperspiranty a deodoranty. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Antiperspirant

Antiperspirant se prodává jako tuhá tyčinka nebo sprej. Má zabránit pocení tak, že ucpe póry potních žláz. To může být ale nebezpečné – tím, že se odvod pro pot ucpe, zůstanou v těle škodliviny. Mnoho lidí si to neuvědomuje, antiperspiranty jsou totiž levná záležitost a opravdu udrží tu část těla, na kterou je použijeme, suchou. Reklama, která tyto produkty vyrábí, vám neřekne, že si tak vlastně škodíte.

A co může hrozit? U žen to může způsobit rakovinu prsu, protože pot, který nemůže jít z těla ven, se začne ukládat v nejbližších lymfatických uzlinách. Ovšem bylo prokázáno, že tato informace o antiperspirantech je jen poplašná zpráva. Američtí odborníci na rakovinu stojí za tím, že je to nesmysl.

Deodorant

Deodoranty jsou kuličkové, tuhé i ve spreji. Nezabraňují pocení, ale snaží se zakrýt jeho stopy. Jeho používáním je tedy eliminován zápach, který je způsobován jednak vylučováním škodlivých látek z těla ale také tím, že pot se rozkládá.

I u deodorantů se často spekuluje, zda nestojí za rakovinou. Obsahují totiž často hliník a parabeny, které se dostanou do těla a tam se ukládají. Opět se v tomto případě hovoří hlavě o rakovině prsu.

Dnes už jsou ale na trhu produkty bez těchto škodlivých látek.

Různé značky

Přípravky, které lidé používají při pocení, pochází od různých značek. Můžete sehnat produkty od společnosti Dove, Fa, Nivea, Rexona, Lady Speed Stick, Adidas, Garnier a další. Při výběru je důležité myslet na to, zda vám bude produkt sedět. Nehraje zde roli reklama ani to, že kamarádkám sedí deodorant ve spreji od značky Nivea. Vždy musíte vyzkoušet sami, která značka vám sedne a zda vám při pocení bude dobrým pomocníkem sprej nebo kuličková verze.

 Fotografie publikována se svolením Ambro. Photography/FreeDigitalPhotos.net