ponožky a sandáleNěkteří se možná chytají za hlavu už ze samotného nadpisu a tato kombinace pro ně značí vrchol nevkusu a módní peklo. V Londýně, kde žiji již několik let, jde o zcela běžný jev a nejspíš vás nepřekvapí ani chlapík v růžových kalhotách, zelené košili, modrých fuseklích a hnědých botách. Cestovat v Londýně metrem je skutečně někdy povznášející zážitek. Zatímco si vedle vás po pravé straně usedá slečna, která vypadá, jako jehelníček z leva na vás vybafne houmlesák a hledáte libru pro ubožáka na chleba. Nad vámi se pohupuje člověk, který vypadá, že zapomněl, kde zaparkoval vesmírný letoun a pohled nelze odtrhnout od elegantního staršího pána, který snad umí cestovat časem a připomíná postavu nejslavnějšího detektiva všech dob  Sherlocka Holmese. To jsme však už ulítli docela daleko, a proto se pojďme podívat na kontroverzní módní kombinaci – ponožky a sandále.

2000 let stará móda

Pro někoho absolutně nemyslitelné a pro jiného extravagantní záležitost a neskutečné pohodlí. To chce klid a nohy v teple! Nestraší důkazy o této kombinaci, pocházejí z archeologického naleziště v North Yorkshire – jak jinak než v Anglii. Objev jasně prozrazuje, že staří Římané nosili v sandálech ponožky už před dvěma tisíci lety. Nošení ponožek a sandálů zároveň, je údajně považováno za neestetické především v ČR, kde se jedná o předsudky. V roce 2010 oznámily noviny Daily Telegraph, že nošení ponožek v sandálech jsou hitem pro jaro a léto – toho roku. Co si budeme povídat, Britové jsou přímo proslulí tím, že dělají hrubé chyby v módě a mnohdy o nějaké estetice nemůže být skutečně řeč.

Jdete s dobou nebo si razíte vlastní styl?

To, zda si na sebe natáhnete, ponožky a sandále je čistě vaše věc. Na zdraví vás to rozhodně neohrozí, maximálně si vás budou odpůrci této módy prohlížet. A přesně o to, některým ve skutečnosti jde. Uvádí se, že tento styl je oblíbený především u starší populace. Jak pak ale vysvětlit, že byli takto spatřeni i fotbalista David Beckham či Justin Bieber? A jak jste na tom vy? Razíte svůj styl navzdory všem odpůrcům a líbí se vám ponožky v sandálech?

Fotografie: Vatican Museum Author:Jose and Roxanne licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com