Populární proteinová dieta: Jaké jsou její výhody a pro koho není vhodná?

Zhubnout, ale přitom se netrápit hlady – to je sen mnoha žen, které nejsou spokojené se svou postavou a snaží se zbavit nadbytečných kil, která jim zůstala po porodu či jako připomínka nezdravého životního stylu. Ale je takové hubnutí vůbec možné? Díky proteinové dietě ano. V čem spočívá její princip, a kdo by jí měl vyhnout obloukem?

Proč zrovna ta proteinová?

S proteinovou dietou se setkáte pod různými názvy. Přezdívá se jí také bílkovinová, ketogenní či ketonová. Anebo ketodieta. Vždy jde o jeden a ten samý systém, jehož podstatou je konzumace potravin se zvýšeným obsahem proteinů a sníženým obsahem cukrů a tuků.

Ptáte se, jak spolu souvisí bílkoviny a redukce váhy? Zvýšený příjem proteinů přivodí tzv. ketózu – stav, při kterém se zvyšuje hladina ketolátek v krvi a tělo získává energii z tukových zásob namísto sacharidů. Nabídka vhodných potravin je široká a najdete v ní daleko více než jen chutné proteinové tyčinky.

Jaké jsou klíčové výhody proteinové diety?

Proteinová dieta se nestala jedním z nejoblíbenějších způsobů hubnutí bezdůvodně. Zatímco většina diet, které spočívají ve více či méně drastických opatřeních, takže jsou ve výsledku spíše zbytečným hazardováním se zdravím, je ketodieta zdravá a bezpečná.

Hubnutí je poměrně rychlé a efektivní, ale nedochází při něm k úbytku svalové hmoty. A co víc – proteinové palačinky, tyčinky, nápoje a další typické potraviny jsou chutné a zároveň navozují pocit sytosti. Jinými slovy – nebudete hladovět.

Kdo by proteinovou dietu držet neměl?

Ačkoliv je proteinová dieta vhodná téměř pro všechny, nedoporučuje se obézním dětem, těhotným ženám a kojícím matkám. Kontraindikací může být také hematologické nebo maligní onemocnění, případně jaterní či renální insuficience.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.