Okamžik zrození je takový malý zázrak, stejně tak i samotné početí. O porodu jsou ženy schopny se bavit i po mnoha letech, jako by se odehrál před několika dny či hodinami. Je to tak neskutečně bolestivý, ale krásný okamžik, že na něj zkrátka nelze zapomenout. Než přijde den D, sledují všechny maminky své těhotenství týden po týdnu, až se konečně dočkají.
Mnohdy ženy popisují zcela drobné detaily. Zeptá-li se vás někdo, co jste měli před třemi dny na oběd, budete dlouze přemýšlet a váhat. Kdežto těhotenství a porod je jako živý film v hlavě, nahraný do konce našich životů do nejpřesnějších detailů.
Různé druhy porodu
Dnes existuje celá řada porodů. Od toho klasického, kterým si prošla téměř každá žena v nemocničním zařízení, až po porod doma, do vody, porod za použití porodnické analgezie, císařský řez, vyvolávaný porod, předčasný porod a další. Tak či tak se ve finále shledáte s plačícím uzlíčkem, kterého jste si věrně nosily 9 měsíců pod svým srdíčkem. V tento okamžik každá maminka zapomene, jak jí bylo zle, chodila často močit, bolelo ji v zádech, špatně spala a ještě trpěla při porodu. Děťátko a přivinutí ho k sobě smaže všechny útrpnosti.
Dnes si povíme o tom, jak se připravit na „normální“ porod.
Příprava na porod
Velkou výhodou je, když jde maminka k porodu s čistou hlavou a netrápí se otázkami, na které nenašla odpověď. Na místě je rovněž informovanost o tom, jak porod probíhá a vědět, jaká péče jí bude poskytnuta. Rozhodně by měla mít sestaven již předem porodní plán s tím, kdo bude po porodu o ni pečovat (lékař, nemocnice, osoby blízké) – tedy sdělit svá přání a preference. Dodá to na klidu a jistotě. Samozřejmostí je mít připravenou tašku do porodnice.
Jak poznat blížící se porod
Existuje několik způsobů, jak poznat blížící se porod. Ty mohou být u každé ženy odlišné. Jsou pouze známkou toho, že se něco chystá, ale neřeknou vám, kdy to přesně bude. Nejčastěji se jedná o odchod hlenové zátky, chůze do široka, pokles bříška, tvrdnutí bříška (klidně i 3 týdny před porodem), poslíčci – nepravidelné děložní stahy, syndrom hnízdění – honem ještě uklidit, upéci buchtu apod., průjem – začíná čištění.
Jak poznat, že porod začal?
I zde opět existuje několik možností: prasknutí plodové vody – porod může začít až mnoho hodin poté. Dále mohou začít skutečné stahy dělohy – kontrakce. Ty na rozdíl od poslíčků zkracují postupně své intervaly – děloha se stahuje rytmickým a pravidelným způsobem. Tlaky na konečník – pocit, že musíte na velkou. Už vás dělí okamžik od skutečného tlačení, ale při porodu. Jakmile budete mít podezření a obavu – nečekejte a jeďte do porodnice. Některé ženy vyčkávají do poslední chvíle, jiné se naopak bojí. Na tom není nic špatného. Chcete-li se dozvědět více porodu – přečtěte si přípravu na porod.
Obrázek: pixabay.com
Komentáře