Nejlevnější tiskárny vám vystačí, pokud chcete jednou za čas vytisknout recept, referát, mapu, jízdenku či třeba vstupenku na koncert. Při větším zatížení domácí tiskárny se však rozhlédněte po tiskárnymodelech zhruba od 3 000 Kč.

Pokud se vaší pravidelnou zábavou stane domácí tisk fotografií, určitě budete chtít vyčíslit jeho konečnou cenu. Aby nebyla astronomická, pořiďte si tiskárnu s oddělenými barevnými náplněmi a dokupujte cartridge jednotlivě. Mnoho lidí znechutily někdejší barevné tiskárny právě proto, že měly kombinované zásobníky barev. Pochopitelně je nechtěli celé vyměňovat, když došla pouze jedna barva.

Čím větší kapacita, tím lépe!

Zároveň dejte při výběru přednost tiskárně s větším objemem náplní, protože je nebudete muset dokupovat tak často, čímž ušetříte i na poštovném. Také větší kapacita zásobníku papíru se vyplatí.

Přihlédněte i k limitu maximálního měsíčního zatížení. Tiskárny v nižší cenové kategorii zvládnou vytisknout nejvýše několik set stránek měsíčně, a při přetěžování by se brzy rozpadly. Máte-li větší nároky na objem tisku (např. jako homeoffice účetní), vybírejte mezi tiskárnami za 3 000 – 5 000 Kč, které Vám zajistí vytištění tisíců stránek měsíčně. Pro zpracování fotografií bude důležité sehnat i cenově výhodný fotopapír.

Další finty

Náklady snížíte využitím oboustranného tisku, pro který je řada tiskáren vybavena, a u ostatních ho zajistíte ručně – nejdříve zvolíte tisk lichých, poté sudých stránek.

Pomůžete si i volbou nižší kvality tisku, čímž spotřebujete méně barvy, nebo rozhodnutím tisknout dvě stránky na jeden list, což se dá stále dobře přečíst.

Další radou je vypnout v nastavení tiskárny funkce, které nepoužíváte, např. aktivní bezdrátové připojení nebo bluetooth, protože spotřebovávají elektřinu navíc.

U tisku si hlídejte finance na všech stranách

Avšak zásadní úspory provozních výdajů za tisk docílíte, pokud použijete značkové alternativní náplně do tiskáren. Nabízejí stejnou kvalitu jako originální náplně, k tomu doplňkové služby, ale hlavně nižší cenu – přibližně o 60 %.

Na trhu jsou cartridge a náhradní náplně do inkoustových tiskáren i tonery a barvy do laserových tiskáren.

Obrázek: tisknulevne.cz