Předejděte deformitám nohou

Jedním z častých zdravotních problémů, který trápí značnou část populace, je deformita nohou. Může se projevovat hned v několika formách. Některé z nich jsou spíše vrozeného charakteru, jiné pro změnu získáte špatnými návyky při chůzi, ale i z dalších příčin.

Vbočený palec

Pokud jde o vbočený palec, jedná se o deformitu nohy, jež je získaná zejména tím, že po delší dobu nosíte nevhodnou obuv. Projevuje se tím způsobem, že se palec vychyluje od svého základního postavení. Špička směřuje k druhému prstu na noze, zatímco klouby naopak směrem ke druhému chodidlu. Vbočený palec se objevuje zejména u žen, které nosí boty na podpatcích, kdy je na klouby a prsty vyvíjen značný tlak. Kromě uvedeného může být příčinou také nošení příliš těsných bot, palec je pak nepřirozeně skrčený. Důležitá je zejména prevence, která logicky spočívá v nošení kvalitní obuvi s patřičnými rozměry, jež odpovídají aktuálnímu tvaru a velikosti vašich chodidel. Pakliže už se vbočený palec projeví, dá se této deformitě zabránit chirurgickým zákrokem. Konzervativnější přístup pak velí nosit ortopedickou obuv se speciálními vložkami. Na vbočené palce existují i cviky, hlavně pravidelné protahování chodidel.

Patní ostruha

Také patní ostruha patří k deformitám, které získáváte až v průběhu života, nejedná se tak o vrozenou vadu. Souvisí s poklesem nožní klenby. Chodidla jsou v důsledku nošení špatné obuvi s tvrdou podrážkou příliš zatěžována, čímž dochází k tlaku na patní kost. Postižená místa postupně tvrdnou, usazuje se zde vápník. V dlouhodobém horizontu se pak utvoří kostní výrůstky neboli patní ostruhy. Prevencí je opět nošení vhodné obuvi s dostatečně měkkou podrážkou, aby nedocházelo k přetěžování klenby a paty. Je také vhodné chodidla pravidelně masírovat, čas od času chodit naboso, případně důkladně protahovat prsty na nohou. Léčba patní ostruhy pak spočívá zejména v nošení obuvi s odpruženým podpatkem, díky čemuž dochází k tomu, že pata a klenba nejsou tolik zatěžovány. Dále je možné použít i ortopedické pomůcky, zejména stélky ve tvaru podkovy.

Plochonoží

Plochonoží je jevem, který může být vrozený, častěji je však i tato deformita nohou získaná. Dochází při ní k propadu nožní klenby, a to hlavně v důsledku ochablosti vaziva a svalstva. Příčinou je i nošení nevhodné a nekvalitní obuvi. Na to je potřeba dbát hlavně u dětí, které jsou ve vývinu.

Řešením problému je nejen pravidelné cvičení (například chůze po špičkách nohou) a nošení kvalitní obuvi ale také ortopedické vložky, které pomáhají udržet klenbu ve správném tvaru.

Kladívkové prsty

S poklesem příčné klenby nohou úzce souvisí i další deformita, která se označuje jako kladívkové prsty. Vzniká během života, objevuje se hlavně v dospělosti, a to v důsledku nošení těsné a malé obuvi. Charakteristickým znakem je to, že prsty nejsou natažené, naopak spíše skrčené, to znamená že klouby nedoléhají k zemi. Řešení spočívá především v operativním zákroku. Důležitá je ale prevence, zejména důkladné a pravidelné protahování všech prstů dolních končetin.

Jak vidno, deformity nohou jsou převážně získané. Patřičnou prevencí je však možné jim předejít. Kromě cvičení a nošení vhodné obuvi pomáhají také Adjustační ponožky. Jde o speciálně vyvinuté ponožky, které dokážou vyvíjet správný tlak na chodidla, díky čemuž si nohy a prsty drží správný tvar. Jsou vyrobené z jemné kvalitní bavlny. Adjustační ponožky jsou terapeutickou pomůckou, která není určená na běžné nošení. Používají se hlavně v klidovém stavu.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.