pátek 13Pátek 13-tého, pro některé lidi představuje den, který přináší sebou smůlu. Jiní to naopak nijak závažným způsobem nevnímají. Opakuje se dokonce několikrát v roce. Osobně si na tyto dny už léta beru dovolenou, protože se mi několikrát vymstily. Možná je to jen skutečně shoda náhod. Ale také to může být tím, že nevíte proč je pátek třináctého považován za den, který nosí smůlu. Když to zjistíte, možná se vám to navždy vryje do paměti.

 Pohled do historie

Nevím, kolik lidí ví, proč je tento den tak zajímavý? Někoho historie zajímá, druhého nemusí. Právě pro připomínku tohoto dne, vznikl článek, který vnese trochu světla do tmy těm, kteří nemají tušení o tomto „nešťastném“ dni. Pátek třináctého vstoupil do povědomí mnoha lidí velikým masakrem. Francouzský král Filip IV, řečený Sličný, společně se svou loutkou papežem Klementem V, ráno v pátek 13.října 1307 (odtud podle některých teorií nešťastný pátek – třináctého), nechal zatknout, mučit a upálit na 5000 rytířů. Ti byli z řádu plným jménem Chudí rytíři Krista a Šalomounova chrámu. Zatýkání Templářů bylo papežem nařízeno i dalším evropským panovníkům, ale nařízení se nesetkalo s nadšením a zůstalo bez odezvy. Ponechali si na mučení jen velmistra Jacquese de Molay, kterého mučením defakto po delší době (1314) popravili. Zdroje jsou všelijaké a také názory se různí. Ještě existuje teorie o Turínském Plátně, kde údajně není obtisk Pána Ježíše Krista, ale je to plátno do kterého byl zabalen právě ukřižovaný  a umučený Jacques de Molay.

Z Templářských sklepů a vinic v Kroměříži, kde měli Templáři svůj hrad, nebo jednu ze svých bank pro poutníky, ale i v obchodních domech najdete víno a šampaňské právě s motivem Jacquese de Molay.

Článek pro gabrielle.cz napsal: Martin Fertich 

Fotografie: Brûlé Author: Leonardo Mucaria licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com